Ադրբեջանի նախագահի՝ արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը Reuters -ի հետ զրույցում ասել է, որ Ադրբեջանը դիտարկում է Ղարաբաղի այն զինվորների համար համաներման հնարավորությունը, ովքեր զենքերը վայր են դրել։
«Անգամ նախկին զինվորականների և հրամանատարների վերաբերյալ, եթե նրանց կարելի է որպես այդպիսին համարել, մենք նույնպես դիտարկում ենք համաներման հնարավորությունը կամ ակնարկում ենք նման հնարավորության մասին»,- ասել է Հաջիևը։
Նա ասել է, որ Ղարաբաղի հայերի իրավունքները կհարգվեն՝ որպես Ադրբեջանում նրանց ինտեգրման մաս՝ հավելելով, որ նրանք հումանիտար աջակցություն ն հայցել, ինչպես նաև նավթագազային մատակարարումներ։ Հաջիևի խոսքով՝ ուրբաթ տարածաշրջան է մատակարարվելու 3 բեռնատար հումանիտար օգնություն։
«Ներկայումս մենք նկատում ենք, որ առանձին զորախմբեր և հրամանատարներ հրապարակային հայտարարություններ են անում, որ չեն ենթարկվելու մեր պայմաններին և կշարունակեն դիմակայությունը», ասել է Ալիևի խորհրդականը։ «Բայց մենք այս փաստը մեր ամենամեծ խնդիրը և մեծ անվտանգային մարտահրավեր չենք համարում։ Իհարկե, սա որոշակի դժվարություններ և խնդիրներ կառաջացնի, բայց ոչ մեծամասշտաբ»։

Azerbaijani presidential foreign policy adviser Hikmet  Hajiyev said that Baku envisaged an amnesty for those Nagorno-Karabakh fighters who gave up their weapons, Reuters reported.
“Even with regard to former militaries and combatants, if they can be classified in such a way, and even for them we are envisaging an amnesty or alluding to an amnesty as well,” Hajiyev said.
Karabakh Armenian rights would be respected as part of their integration into Azerbaijan, he said, adding that they had requested humanitarian support as well as oil and gasoline supplies. Three cargos of humanitarian help would be delivered to the region on Friday, he said.
“Currently we are seeing that some individual army groups and officers that made the public statements that they won’t come to our terms and will continue resistance,” he said. “But we do not see that to be the biggest challenge, and big security challenge. Of course this will cause certain challenges and difficulties but not on a such a big scale.”