Եկել ենք համերաշխություն հայտնելու հայ ժողովրդին։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 18-ին, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցում ասել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն։
ՖՄԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ ինքը միշտ հայտարարել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության խստիվ կատարման անհրաժեշտության մասին. «Մենք միշտ ընդգծել ենք դրա կարևորությունը։ Մենք միշտ հանդես ենք եկել միջազգային իրավունքի տեսանկյունից հավասարակշռված և արդար որոշման օգտին»,- ասել է Լուիզ Մուշիկիվաբոն։
Նա արձանագրել է «աշխարհում տիրող ցնցումները» և բազմաթիվ հակամարտությունների սրումը։ «ՖՄԿ-ն բարձր է գնահատում այն, թե ինչպես է Հայաստանը ընդունել Լեռնային Ղարաբաղից փախստականներին: Ինչպես մեզ հետ զրույցում ասաց երիտասարդը, ես իմ երկրում եմ, բայց փախստական ​​եմ»,- նշել է ՖՄԿ-ի գլխավոր քարտուղարը։
Մուշիկիվաբոն հատկապես ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանության անհրաժեշտությունը, որը մեծ արժեք է ներկայացնում, և այդ հարցին պետք է անդրադառնան ՖՄԿ-ն և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն։
ՖՄԿ-ի գլխավոր քարտուղարը համերաշխություն է հայտնել բոլոր գերիների, ձերբակալվածների և անհայտ կորածների ընտանիքներին։ «Իմ բոլոր մարդկային զգացմունքները նրանց հետ են», եզրափակեց Լուիզ Մուշիկիվաբոն։

We have come to express solidarity with the Armenian people. Louise Mushikiwabo, Secretary General of the International Organisation of La Francophonie (OIF), said this at the press briefing held Wednesday after her meeting with Armenian foreign minister Ararat Mirzoyan in Yerevan.
The OIF Secretary General emphasized that she has always stated the need for strict implementation of the trilateral statement of November 9, 2020.
"We have always stressed its importance. We have always stood for a balanced and fair decision from the point of view of international law," Mushikiwabo said.
She noted the "upheavals in the world" and the escalation of many conflicts.
"OIF lauds how Armenia accepted the [Armenian] refugees from Nagorno-Karabakh. As a young man told us in the conversation, ‘I am in my country, but I am a refugee,’" said the OIF Secretary General.
Mushikiwabo particularly emphasized the need to protect the Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh, which is of great value, and said the OIF and UNESCO should address this matter.
Also, the Secretary General of OIF expressed solidarity with the families of all captives, detainees, and missing persons.