Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունը սրվելուց մեկ ամիս անց, որը ստիպեց գրեթե ողջ էթնիկ հայ բնակչությանը փախչել, Միջազգային փրկարար կոմիտեն (IRC) կոչ է անում շարունակել աջակցությունը ավելի քան 100,000 տեղահանվածներին:
«Ըստ առկա տվյալների՝ ներկայումս տարածաշրջանում մնացել է 50-ից 1000 էթնիկ հայ: Հայաստանը՝ 2,8 միլիոն բնակչություն ունեցող և ավելի քան 25% աղքատության մակարդակ ունեցող երկիր, կարող է զգալի մարտահրավերների առաջ կանգնել տեղահանվածների կարիքները հոգալու հարցում ձմռան մոտենալուն պես:
Գորիսում և Երևանում տեղահանված հայերի և տեղական ՀԿ-ների հետ հանդիպումներից հետո Միջազգային փրկարար կոմիտեն (IRC) կաջակցի չորս տեղական գործընկերների ձմեռային առաջին անհրաժեշտության պարագաները բաժանելու և կանանց և աղջիկների անվտանգությունն ապահովելու հարցում:
«Տասնյակ հազարավոր մարդիկ, որոնք լքել են Լեռնային Ղարաբաղը, ներկայումս տեղավորված են հայկական տներում և կոլեկտիվ կացարաններում: Կառավարության, տեղական քաղաքացիական հասարակության և հարևանների ջանքերը ապշեցուցիչ էին, բայց տեղահանված բնակչությունը դեռևս աջակցության կարիք կունենա՝ առաջիկա ամիսներին իրենց անմիջական կարիքները բավարարելու համար:
Մարդկանց մեծ մասը շատ արագ փախել է՝ թողնելով ամեն ինչ։ Քանի որ ջերմաստիճանը սկսում է կտրուկ իջնել, նրանց շտապ անհրաժեշտ է երեխաների համար տաք հագուստ, անկողնային պարագաներ և միջոցներ՝ տները տաքացնելու և սնունդ պատրաստելու համար: Ունենալով հանկարծակի տեղահանման հուզական տրավմա՝ նրանք նաև աջակցության կարիք ունեն՝ վերականգնվելու հակամարտության հետևանքներից:
Մեր այցելության ժամանակ հանդիպեցինք վեց հոգանոց ընտանիքի, որն ապրում էր վարձակալած բնակարանում և ապավինում էր մեկ փոքր էլեկտրական վառարանի, որը հոկտեմբերի կեսերին բավարար չէ նույնիսկ մեկ սենյակ տաքացնելու համար: Մեկ այլ ապաստարանում յոթ մարդ ապրում էր մեկ սենյակում, որը հագեցած էր միայն երեք մեկտեղանոց մահճակալներով: Հաստատությունն ուներ ընդամենը երկու ցնցուղ և զուգարան՝ մոտ յոթանասուն մարդ ընդունելու համար, ինչը ընդգծում է այն ծանր կենսապայմանները, որոնց բախվել են տեղահանված մարդիկ», - ասում է IRC-ի արտակարգ իրավիճակների կառավարման մասնաճյուղի խոսնակ Քեթրին Սոկոլը:
IRC-ն աշխատում է տեղական գործընկերների հետ՝ բավարարելու 1700 փախած մարդկանց կարիքները՝ ապահովելով վերմակներ, տաք հագուստ, տաքացուցիչներ և անկողնային պարագաներ կարիքավորներին՝ նրանց տաքացնելու համար, ինչպես նաև ստեղծելով անվտանգ տարածքներ կոլեկտիվ կացարաններում կանանց համար»:

A month since the escalation of the conflict in Nagorno-Karabakh which forced almost the entire ethnic Armenian population to flee, the International Rescue Committee (IRC) calls on the sustained support for the over 100,000 displaced, the IRC stated in a press release it issued Thursday. It added as follows:
According to reports, as few as 50 to 1,000 ethnic Armenians are now left in the region. Armenia, a nation with a population of 2.8 million and over 25% poverty rate, could encounter substantial difficulties in meeting the needs of the displaced individuals as winter approaches.
After meeting with displaced Armenians and local NGOs in Goris and Yerevan, the International Rescue Committee (IRC) will support four local partners in distributing essential winter items and ensuring the safety of women and girls.
Kathryn Sokol, IRC’s Emergency Unit, said: “Tens of thousands of people who fled Nagorno-Karabakh are currently being hosted in Armenian homes and collective shelters. The efforts from the government, local civil society, and neighbours has been astounding, but the displaced population will still need support to meet their immediate needs in the coming months.
“Most people fled very quickly, leaving everything behind. As the temperatures start to plummet, they now urgently need warm clothes for their children, bedding, means to heat their homes and to cook. Having experienced the emotional trauma of sudden displacement, they also require support to recover from the impact of the conflict.
“During our visit, we encountered a family of six staying in a rented apartment, relying on a single small electric heater that was insufficient to warm even one room in mid-October. In another shelter, seven people shared a single room equipped with only three twin-sized beds. The facility had only two showers and toilets to accommodate nearly seventy people, illustrative of the challenging living conditions faced by the displaced population.”
The IRC is working with local partners to meet the needs of 1,700 people who have fled, providing people in need with blankets, warm clothes, heaters, and bedding to ensure they can keep warm, as well as creating safe spaces for women in collective shelters. Our partners will also distribute dignity kits and offer initial psychological and legal assistance.