Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրոպայի տարածաշրջանի համաժողովն ընդունել է բանաձև, որով անվերապահ աջակցություն է հայտնում Հայաստանին, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հայերին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արման Եղոյանը, բանաձն ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները հարգելու անհրաժեշտությունը` խստորեն դատապարտելով էթնիկ զտման բոլոր ձևերն ու Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող կրոնական և մշակութային ժառանգության ոչնչացումը։
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին ռազմական ագրեսիա սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչի հետևանքով մի քանի օրում Լեռնային Ղարաբաղի 100 հազարից ավելի բնակիչներ բռնի տեղահանվեցին և ապաստան գտան Հայաստանում։

The Europe Region Assembly of the Parliamentary Assembly of La Francophonie (OIF) has adopted a resolution expressing unconditional support to Armenia and particularly the Armenians of Nagorno-Karabakh, Armenpress reported.
MP Arman Yeghoyan, a member of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of La Francophonie, said in a statement on Tuesday that the resolution stresses the need for respect of the rights of Armenians of Nagorno-Karabakh, and strongly condemns all forms of ethnic cleansing and the destruction of religious and cultural heritage in Nagorno-Karabakh.
On September 19, Azerbaijan launched a military aggression against Nagorno-Karabakh. As a result, more than 100 thousand Armenians from Nagorno-Karabakh were forcibly displaced and found refuge in Armenia in just a few days.