Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին և Բորիանա Աբերգին:
Վարչապետը ողջունել է համազեկուցողների այցը Հայաստան և կարևորել ՀՀ կառավարության ու Եվրոպայի խորհրդի սերտ համագործակցությունը, մասնավորապես, ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ առաջմղման և այլ ուղղություններով: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ժողովրդավարության զարգացումն ու բարեփոխումների օրակարգը ՀՀ կառավարության ռազմավարությունն է և հետևողական աշխատանքներն այդ ուղղությամբ կրելու են շարունակական բնույթ: Վարչապետը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից հակակոռուպցիոն քաղաքականության շրջանակներում իրականացված և նախատեսվող քայլերը: Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ բարեփոխումները նպաստել են նաև մեր երկրում տնտեսության ոլորտում ազատ մրցակցային միջավայրի ձևավորմանը և արձանագրվող տնտեսական աճին:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի ԼՂ մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանությանն ու ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, դրա հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Կարևորվել է միջազգային հանրության օժանդակությունն առկա խնդիրների լուծման գործում: Վարչապետն ընդգծել է նաև ԼՂ-ում հայության իրավունքների վերաբերյալ ԵԽԽՎ-ում ընդունված բանաձևերի կարևորությունը:

Prime Minister Nikol Pashinyan received Kimmo Kiljunen and Boriana Åberg, Co-Rapporteurs on Armenia of the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. Prime Minister's official website reports.
The Prime Minister welcomed the visit of the co-rapporteurs to Armenia and emphasized the close cooperation of the Armenian government and the Council of Europe, particularly in the effective promotion of democratic reforms and other directions. Nikol Pashinyan emphasized that the development of democracy and the reforms agenda is the strategy of the Armenian government and that consistent work in that direction will be continuous. The Prime Minister presented the steps implemented and planned by the government within the framework of the anti-corruption policy. The Prime Minister expressed confidence that the reforms have also contributed to the formation of a level playing field in the economy and the economic growth in our country.
Nikol Pashinyan referred to the forced deportation of more than 100,000 of our compatriots from Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's ethnic cleansing policy and the resulting humanitarian situation, as well as the steps taken by the Armenian government to overcome it. The assistance of the international community in solving the existing problems was emphasized. The Prime Minister also emphasized the importance of the resolutions adopted by PACE regarding the rights of Armenians in Nagorno-Karabakh.