Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատանքային խմբերը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում են այցելել այնտեղ մնացած հայ ընտանիքներին՝ արձագանքելով նրանց կարիքներին։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման ղեկավար Զառա Ամատունին տեղեկացրեց, որ դժվար է մնացած հայերի կոնկրետ վիճակագրություն ասել, սակայն խոսքը մի քանի տասնյակ հայերի մասին է։
«Երբ Ղարաբաղից հայերի մեծ մասը տեղափոխվեց Հայաստան, մեր թիմերը տեղում սկսեցին աշխատել այն անձանց հետ, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով մնացել են կամ պարզապես չեն կարողացել դուրս գալ։ Բոլոր այն մարդիկ, որոնք ցանկություն են ունեցել տեղափոխվել Հայաստան, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով չեն կարողացել դա անել, մեր կազմակերպությունն օգնել է այդ հարցում։  Խոսքը 50 անձի մասին է։ Նրանք այն մարդիկ են, որոնք ունեն ֆիզիկական խոցելիություն, առողջական խնդիրներ։ Մի քանի տասնյակ հոգու էլ օգնել ենք հեռախոսազանգերի, վիդեոզանգերի միջոցով կապ հաստատել Հայաստանում գտնվող իրենց հարազատների հետ։ Այն մարդիկ, որոնք ցանկություն են հայտնել մնալ Ղարաբաղում, մեր աշխատանքային խմբերը պարբերաբար այցելում են՝ գնահատելով նրանց կարիքները»,-ասաց Զառա Ամատունին։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատանքային թիմերի այցելություններից պարզ է դարձել, որ Ղարաբաղում մնացած հայերի կարիքները վերաբերում են սննդին, դեղորայքին, ջրի հասանելիությանը։ Տեղերում հնարավորության սահմաններում կատարվում է բժշկական զննություն, անհրաժեշտության դեպքում տրամադրվում է դեղորայք։ Մի շարք կարևոր հարցերի հասանելիության բացակայության պայմաններում նրանք հայտնվել են խոցելի վիճակում։ Որքա՞ն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցները կշարունակեն մնալ Ղարաբաղում։
«Առհասարակ մեր ներկայությունը պայմանավորված է մարդասիրական կարիքներով։ Որքան այդ կարիքները շարունակեն մնալ տարածաշրջանում և որքան մեր ներկայությունը՝ որպես չեզոք միջնորդի, կարևոր կլինի մարդկանց համար, մենք կգերադասենք այդքան էլ մնալ և շարունակել այդ հարցերին ուշադրություն դարձնել»,-ասաց Զառա Ամատունին։
Զառա Ամատունին ընդգծեց, որ Կարմի խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատանքը կենտրոնացված է հակամարտությանը վերաբերող, մարդասիրական հարցերին։ Այս տարածաշրջանում 30 տարուց ավելի ֆիզիկական ներկայության շնորհիվ կազմակերպությունը պարբերաբար արձագանքել է ահագնացող կարիքներին։
«Այս ստեղծված իրավիճակում ևս կազմակերպությունն անմիջապես սկսել է ավելացնել իր ռեսուրսները թիրախային ուղղություններով։ Մենք փորձել ենք Ղարաբաղից տեղափոխել վիրավոր անձանց, ինչպես նաև աջակցել ենք զոհվածների մարմինները Հայաստան տեղափոխելու հարցում։ Խոսքը թե՛ պատերազմական գործողությունների, թե՛ Ստեփանակերտում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով  վիրավորում ստացածների մասին է։ Այդ օրերին 124 վիրավորում ստացած անձ տեղափոխվել է Հայաստան բուժում ստանալու նպատակով։ Դրանից բացի, մեր կազմակերպության աջակցությամբ 220 անձի աճյուն է տեղափոխվել Հայաստան։  Մեծ մասն այն անձինք են, որոնք զոհվել են պայթյունի հետևանքով»,-հավելեց Զառա Ամատունին։

The working groups of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Nagorno-Karabakh continue to visit the Armenian families remaining there, responding to their needs. Zara Amatuni, Communication and Prevention Program Manager of the ICRC Armenia office, told Armenpress that it is difficult to give specific statistics of the remaining Armenians, but it is about several dozen Armenians.
"When most of the Armenians from Karabakh moved to Armenia, our teams started working on the spot with those people who stayed or simply could not leave for some reason or another. All those people who wanted to move to Armenia, but could not do so for some reason or another, our organization helped in that matter. It is about 50 people. They are the people who have physical vulnerability, health problems. And we helped several dozen people to contact their relatives in Armenia through phone calls, video calls. Our working groups regularly visit those people who have expressed a desire to stay in Karabakh, assessing their needs," said Amatuni.
It has become clear from these visits by the ICRC working teams that the needs of the Armenians remaining in Karabakh relate to food, medicine, and access to water. Where possible, medical examination is carried out, and if necessary, medication is provided. In the absence of access to a number of important issues, they found themselves in a vulnerable position. How long will the ICRC employees stay in Karabakh?
"In general, our presence is conditioned by humanitarian needs. As long as these needs continue to remain in the region and as long as our presence as a neutral mediator will be important for people, we would prefer to stay and continue to pay attention to these issues," said Zara Amatuni.
She emphasized that ICRC's work is focused on humanitarian issues related to the conflict. With more than 30 years of presence in this region, the organization has regularly responded to growing needs.
"In this created situation as well the organization immediately started to increase its resources in targeted directions. We tried to transport wounded people from Karabakh, as well as assisted in transporting the bodies of the dead to Armenia. It is about both war operations and those injured as a result of the [gasoline depot] explosion in [Karabakh capital] Stepanakert. During those days, 124 injured persons were transported to Armenia for treatment. In addition, the remains of 220 people were moved to Armenia, with the assistance of our organization. Most of them are the people who died as a result of the explosion," added Zara Amatuni.