Լեհաստանի նոր եվրոպամետ կառավարությունը պաշտոնանկ է արել հանրային-իրավական մեդիա ընկերությունների ողջ ղեկավարությանը։ Որոշումը վերաբերում է TVP-ի, Լեհական ռադիոյի և PAP լրատվական գործակալության ղեկավարներին և դիտորդական խորհուրդներին, չորեքշաբթի՝ դեկտեմբերի 20-ին, հայտնել է Մշակույթի և ազգային ժառանգության նախարարությունը։ Արդեն նշանակվել են նոր դիտորդական խորհուրդներ, որոնք կընտրեն վարչության նոր անդամներին։ Դրանից քիչ անց անջատվել է TVP Info լրատվական ալիքը, որը վաղ առավոտից անընդհատ ցուցադրում էր միայն ամանորյա սյուժեներ։
Հանրային հեռարձակման բովանդակության վերակազմակերպումն ու վերակողմնորոշումը Դոնալդ Տուսկի կառավարության առաջնահերթություններից է, պարզաբանում է dpa գործակալությունը։ Լեհաստանի նոր իշխանությունները լրատվամիջոցներին մեղադրում են «Օրենք և արդարություն» կուսակցության կողմից ստեղծված ազգային պահպանողական կառավարության վերջին ութ տարիների ընթացքում կուսակցական քարոզչություն տարածելու մեջ։
Նախորդ երեկոյան Լեհաստանի Սեյմը (երկրի խորհրդարանը) բանաձև էր ընդունել հանրային լրատվամիջոցների «լեգիտիմությունն ու անաչառությունը վերականգնելու մասին»։ Բանաձևում ասվում է, որ ԶԼՄ-ները կորցրել են հավաստի և անաչառ տեղեկատվություն տրամադրելու իրենց մանդատը և դարձել են կուսակցական լրատվամիջոցներ: Մշակույթի նախարարությունը և պետական գույքի նախարարությունը, որոնք զբաղվում են հեռարձակողների գործունեությամբ՝ գույքի կառավարման միջոցով, այժմ ստիպված կլինեն միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակը շտկելու համար։

Новое проевропейское правительство Польши уволило все руководство общественно-правовых медиакомпаний. Принятое решение затрагивает руководителей и наблюдательные советы телекомпании TVP, Польского радио и информационного агентства PAP, сообщило в среду, 20 декабря, министерство культуры и национального наследия. Новые наблюдательные советы, которым предстоит избрать новых членов правления, уже назначены. Вскоре после этого был отключен новостной канал TVP Info, на котором с раннего утра в непрерывном цикле показывались только рождественские сюжеты.
Реорганизация и переориентация содержания общественного вещания - один из приоритетов правительства Дональда Туска, уточняет агентство dpa. Новые власти в Польше обвиняют СМИ в распространении партийной пропаганды на протяжении последних восьми лет правления национал-консервативного правительства, созданного партией «Право и справедливость» (ПиС).
Накануне вечером польский сейм (парламент страны) принял резолюцию о «восстановлении легитимности и беспристрастности» общественных СМИ. В ней говорится, что они утратили свой мандат на предоставление достоверной и беспристрастной информации и превратились в партийные СМИ. Министерству культуры и министерству государственных активов, которое участвует в деятельности вещателей через управление собственностью, теперь предстоит принять меры по исправлению ситуации.