«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հանդես է գալու առաջարկությամբ` մի անգամ ավելացնել Հայաստանի ԱԳՆ ծախսերի շրջանակներում տեղեկատվական նյութերի տարածման համար հատկացվող միջոցները: Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում կայացած բյուջետային լսումների ժամանակ հայտարարել է Եվրաինտեգրացիայի հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Դիմելով արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին` Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարել է պաշտոնական Բաքվի քարոզչությանը հակազդելու միջոցներն ակտիվացնելու անհրաժեշտության մասին, հատկապես որ Ադրբեջանը ՄԱԿ-ում լրացուցիչ հարթակ է ստացել: «Առավել եւս, եղբայրական Ադրբեջանին աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել նաեւ Թուրքիան»,- նշել է Զոհրաբյանը:
Իր հերթին Նալբանդյանը հայտարարել է, թե Ադրբեջանի քաղաքականությունը, եթե այն կիրառվի Անվտանգության խորհրդում, դժվար թե զգալի արդյունքներ տա: «Թուրքիան արդեն եղել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում, եւ եթե ինչ-որ բաներ ձեռնարկելու լիներ, արդեն կաներ»,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով, հայտարարություններին, որ Ադրբեջանը կարող է օգտագործել Անվտանգության խորհրդի հարթակը որպես ղարաբաղյան հարցի խոսափող, քարոզչության արդյունք են: Նալբանդյանը հիշեցրել է Մամեդյարովի ելույթը, թե Ղարաբաղի հարցը բարձրացնելու համար հարկավոր է հինգ մշտական անդամների համաձայնությունը:
Զոհրաբյանը փաստարկը բավարար չհամարեց եւ պահանջեց ավելացնել քարոզչական նյութերի համար հատկացվող ֆինանսավորումը:
Նշենք, որ ըստ պետբյուջեի նախագծի, հրատարակչական եւ տեղեկատվական ծառայությունների համար նախատեսվում է հատկացնել 11,8 մլն դրամ:

Партия "Процветающая Армения" выступит с предложением в несколько раз увеличить ассигнования на распространение информационных материалов в рамках расходов МИД Армении. Об этом заявила сегодня в ходе слушаний по госбюджету 2011 г. председатель парламентской комиссии по вопросам евроинтеграции Наира Зограбян.
Обращаясь к министру иностранных дел Армении Эдварду Налбандяну, Н. Зограбян заявила о необходимости активизировать меры противодействия пропаганде  официального Баку, получившего новую площадку для антиармянской риторики в рамках Совбеза ООН. «Тем более, что готовность поддержать братский Азербайджан выразила и Турция", - заявила Н. Зограбян.
В свою очередь Э. Налбандян заявил, что подобная политика Азербайджана, в случае, если она будет применена и в Совбезе, едва ли даст видимые результаты. «Турция уже состояла в Совбезе ООН, и если бы она могла предпринять какие-то шаги, она бы это сделала», - заметил министр.
По его словам, заявления о том, что Азербайджан может использовать трибуну Совбеза как рупор для карабахского вопроса, являются следствием пропаганды. Э. Налбандян напомнил о недавнем выступлении главы МИД Азербайджана Эльмара Маммедъярова. Глава МИД отметил, что до внесения какого-либо вопроса на обсуждение Совбеза необходима поддержка пяти постоянных членов совета. «Три из них сопредседательствуют в Минской группе ОБСЕ, в рамках которой и ведется урегулирование конфликта», - заявил глава МИД Армении.
Тем не менее, Н. Зограбян не сочла указанные аргументы достаточными. «Учитывая бюджет Азербайджана на пропаганду, масштабные программы, которые реализуются на эти суммы, мы не можем не предпринимать ответных шагов. Поэтому «Процветающая Армения» обязательно выступит с инициативой повысить финансирование этой сферы в 2012 г. в несколько раз», - заявила депутат от «ПА».
Напомним, что согласно проекту Госбюджета Армении на 2011 г., на издательские и  информационные услуги планируется выделить порядка 11,8 млн. драмов, или около $31 тыс.