Դատախազը 2024 թվականի մարտի 26-ին հաստատել է քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ա.Ղ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունն ու վարույթի նյութերի հետ հանձնել դատարան: Այս մասին NEWS.am-ին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
«Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի մարտի 21-ին դատախազը հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Ա.Ղ.-ի նկատմամբ այն բանի համար, որ նա, ունենալով քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ, պահպանել է այն (Քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 1-ին մաս):
2022 թվականի նոյեմբերի 2-ին նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ 1991 թվականին Ա.Ղ.-ն Ռուսաստանի Դաշնության Դոնի Ռոստով քաղաքում, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց ներկայությամբ «թագադրվելով»՝ ստացել է «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ և 2022 թվականի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ շարունակել է պահպանել օրենքով չթույլատրվող այդ կարգավիճակը։
Ա.Ղ.-ի նկատմամբ կիրառվել են համակցված խափանման միջոցներ՝ բացակայելու արգելք և 20 մլն դրամի չափով գրավ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Прокурор 26 марта 2024 года утвердил обвинительное заключение в отношении А.К., имеющего высший статус в уголовной иерархии, и передал его в суд вместе с материалами производства.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Генпрокуратуры республики, 21 марта 2022 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.К. за то, что он, имея высший статус в уголовной иерархии, сохранил его (часть 1 статья 322 УК РА).
В рамках уголовного производства, инфицированного 2 ноября 2022 года, выяснилось, что в 1991 году в городе Ростов-на-Дону Российской Федерации А.К. был «коронован» в присутствии лиц, имеющих высший статус в уголовной иерархии, получил высший статус уголовной иерархии - «вор в законе» и, по состоянию на 1 ноября 2022 года, продолжал сохранять этот статус, недопустимый законом.
В отношении А.К. применены комбинированные меры пресечения - запрет на отсутствие и залог в размере 20 млн. драмов.