Ռուսաստանը երկխոսություն է վարում այլ երկրների հետ, որպեսզի նվազագույնի հասցնի «Միր» քարտերի օգտագործման ռիսկերը, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Լրագրողների հետ զրույցում Կրեմլի ներկայացուցիչը ռուսական քարտերի օգտագործման սահմանափակումները որոշ երկրներում անվանել է «անթաքույց ճնշման եւ սպառնալիքների հետեւանք, առաջին հերթին Միացյալ Նահանգների կողմից»։ «Իհարկե, երկրները զգուշանում են նախնական եւ երկրորդային պատժամիջոցներից իրենց ֆինանսական կառույցների հանդեպ»,- բացատրել է Պեսկովը, փոխանցել է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք շարունակում ենք երկխոսությունն այդ երկրների հետ, որպեսզի նվազագույնի հասցնենք այդ ռիսկերը եւ մշակենք փոխգոծակցության ալգորիթմեր, որոնք թույլ կտան նվազագույնի հասցնել այդ ռիսկերը»,- ընդգծել է նա։
Փետրվարի 27-ից «Միր» վճարային համակարգի քարտերը չի սպասարկում Ղազախստանի ամենամեծ Halyk Bank-ը, փետրվարի 26-ից «Միրը» չի աշխատում «Банк ЦентрКредит»-ում։ Ավելի վաղ ղազախստանյան Bereke Bank-ը, որը Խնայբանկի դուստր բանկն է, տեղեկացրել է, որ մարտի 17-ից դադարեցնում է փոխգործակցությունը «Միր» վճարային համակարգի հետ։ Ղազախստանում ՎՏԲ դուստր բանկում տեղեկացրել են, որ շարունակում են սպասարկել «Միր» քարտերը։
Երեքշաբթի Ղրղզստանի «Էլկարատ» ազգային վճարային համակարգի օպերատորը տեղեկացրել է, որ «Միր» քարտերը չեն գործելու ապրիլի 5-ից ԱՄՆ պատժամիջոցների պատճառով։ Ավելի վաղ ռուսական Վճարային քարտերի ազգային համակարգի մամուլի ծառայությունում տեղեկացրել էին, որ համակարգը պաշտոնական ծանուցում է ստացել Հայաստանից այն մասին, որ մարտի 30-ից Armenian Card (ArCa) վճարային համակարգի մասնակիցները դադարեցնում են «Միր» քարտերի սպասարկումը։ Դրանց սպասարկումը հանրապետությունում շարունակում է «ՎՏԲ Արմենիա» բանկը (ռուսական ՎՏԲ-ի դուստր բանկ), որը լրիվ ծավալով իրականացնում է «Միրի» սպասարկումն իր ենթակառուցվածքում։
Բելառուսը շարունակում է «Միր» քարտերի սպասարկումը եւ մտադիր չէ հեռանալ իր դաշնակցային պարտավորություններից այս հարցում, ասել է Ռուսաստանում Բելառուսի դեսպանության բանագնաց Ալեքսանդր Շպակովսկին։

Россия ведет диалог с другими странами, чтобы минимизировать их риски при использовании карт «Мир», заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
В беседе с журналистами представитель Кремля назвал ограничения на использование российских карт «Мир» в некоторых странах «следствием совершенно неприкрытого давления и угроз, прежде всего, со стороны Соединенных Штатов Америки». «Конечно, страны опасаются первичных и вторичных санкций в отношении своих финансовых структур», - объяснил Песков, передает ТАСС.
«Мы продолжаем диалог с этими странами с тем, чтобы такие риски минимизировать и выработать алгоритмы взаимодействия, которые позволят полностью минимизировать эти риски», - подчеркнул пресс-секретарь президента РФ.
С 27 февраля карты платежной системы «Мир» не обслуживает крупнейший в Казахстане Halyk Bank, с 26 февраля с картами «Мир» перестал работать Банк ЦентрКредит. Ранее казахстанский Bereke Bank, который был дочерней компанией Сбербанка, информировал, что с 17 марта прекращает взаимодействие с оператором платежной системы «Мир». Между тем, в дочернем банке ВТБ в Казахстане сообщили, что они продолжают обслуживание карт «Мир».
Во вторник оператор национальной платежной системы «Элкарт» в Киргизии информировал, что карты «Мир» перестанут работать в этой республике с 5 апреля из-за введенных США санкций. Ранее в пресс-службе российской Национальной системы платежных карт (НСПК) сообщили, что НСПК получила официальное уведомление от платежной системы Армении о том, что с 30 марта банки - участники платежной системы Armenian Card (ArCa) прекращают обслуживание карт «Мир». При этом работать с российскими картами в республике продолжит банк «ВТБ Армения» (дочерний банк российского ВТБ), который обслуживает карты «Мир» в своей инфраструктуре в полном объеме.
Белоруссия продолжает обслуживать карты «Мир» и не намерена отходить от своих союзнических обязательств в этом вопросе, заявил советник - посланник посольства Белоруссии в России Александр Шпаковский.