Այստեղ մի ֆունդամենտալ խնդրի մասին եմ ուզում խոսել, որը Ոստիկանության հետ բացարձակ կապ չունի. Երբեմն նկատում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիներն իրենք իրենց չեն համարում օրենքի և իրավունքի աղբյուր։ Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 16-ին, ՆԳՆ-ում Ոստիկանության 106-րդ տարեդարձին նվիրված կոլեգիայի հանդիսավոր նիստի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաեւ ընդգծեց. «Այսինքն՝ չեն համարում, որ օրենքը և իրավունքը իրենք են ստեղծել, ուղիղ կամ անուղղակի ձևով, բայց սա արդեն ուրիշ քաղաքական և սոցիալ-հոգեբանական մակարդակի պրոբլեմ է, որը մեծ հաշվով կապ ունի հետևյալի հետ, թե իրավակարգն ի վերջո քաղաքացու ազատ կամարտահայտության միջոցով է ձևավորվել, թե ազատ կամարտահայտության միջոցով չէ ձևավորվել։
Ես այստեղ կրկին ուզում եմ գնալ և հասնել մեր սահմանադրությունների պատմությանը, և հարցն ի վերջո այստեղ է, երբ հաջորդ օրը մենք սահմանադրական հանրաքվեներից հետո հրապարակում ենք արդյունքները, հեռուստատեսության դիմաց նստած քաղաքացին ինքն իրեն ասում է, որ ես այս որոշումը կայացրեցի, թե՞ չի ասում։ Երբ չի ասում՝ այստեղից են առաջանում իրավահամակարգի նկատմամբ հետագայում առաջացած խնդիրները: Բայց նորից եմ ասում՝ սա ոստիկանության գործունեության հետ կապ չունի կամ առնվազն մեծամասամբ կապ չունի:
Եվ ուզում եմ ամփոփել՝ շնորհավորելով և շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ՝ ծառայության համար։ Նախարարն ընդգծեց, և կարծում եմ՝ դա շատ կարևոր հանգամանք է, հատուկ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեր ընտանիքի անդամներին։ Այսօր, ընդհանրապես ցանկացած գործ առանց ընտանիքի աջակցության շատ դժվար է իրականացնել, առավել ևս ոստիկանության գործը:
Եվ կարելի է պատկերացնել, թե սա ինչ անհարմարություն է ստեղծում Ոստիկանության ծառայողների ընտանիքների համար, երբ ընտանեկան միջոցառումները կարող են կիսատ թողնել, ընդհանրապես չներկայանալ։ Այս հանդուրժողականությունը, եթե կարելի է այդպես ասել, իսկապես արժանի է խորը գնահատանքի և հարգանքի։ Կրկին ուզում եմ շնորհավորել և շնորհակալություն հայտնել ոստիկանության ծառայողներին և նրանց ընտանիքների անդամներին։ Բարի ծառայություն և հաջողություն բոլորիս»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ոստիկանության օրվա առթիվ, օրինականության և հասարակական կարգի պահպանության գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ ՆԳՆ մի խումբ ծառայողներ պարգևատրվել են ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով և շնորհակալագրով:

Здесь я хочу поговорить об одной фундаментальной проблеме, которая не имеет абсолютно никакого отношения к полиции. Иногда я замечаю, что граждане Республики Армения не считают себя источником закона и права. Об этом заявил 16 апреля на торжественном заседании коллегии, посвященном 106-летию формирования полиции, премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«То есть они не считают, что именно они создали закон и право, прямо или косвенно, а это уже проблема другого политического и социально-психологического уровня.
Я вновь хочу вернуться и обратиться к истории наших конституций. И вопрос в конечном итоге здесь, когда на следующий день мы публикуем результаты конституционных референдумов, гражданин, сидящий перед телевизором, сам себя спрашивает, я ли принял данное решение или не говорит этого? Когда он не говорит, вот тут-то и возникают проблемы в отношении правовой системы. Но я еще раз говорю: к деятельности полиции это не имеет никакого отношения, по крайней мере, по большей части.
Сегодня я хочу поздравить и поблагодарить всех вас за службу. Особо хочу поздравить членов ваших семей. Нетрудно представить, какие неудобства создает эта работа для семей сотрудников полиции, когда семейные мероприятия могут, например, остаться незавершенными или, вообще, не состояться. Хорошей службы и удачи всем!», - заявил Пашинян.
По случаю Дня полиции группа служащих МВД РА была награждена памятными медалями и грамотами премьер-министра за вклад в дело сохранения законности и общественного порядка.