Լարվածություն կա ցուցարարների ամբոխի մեջ, որոնք հավաքվել էին Սպիտակ տան մոտ՝ չորեքշաբթի օրը Կոնգրեսում նրա ելույթից առաջ ուղերձ հղելու Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին. նրանք չեն ցանկանում նրան այստեղ և ուրախ չեն, որ նա հրավիրվել է, հաղորդում է CNN-ը։
Խիստ անվտանգության պայմաններում բազմաթիվ կոալիցիաներից հավաքվածները տարբեր ուղերձներով հանդես են գալիս ելույթներով, կրում են պաստառներ և ծածանում դրոշներ։
«Մենք այսօր այստեղ ենք, քանի որ Կոնգրեսը երկկուսակցական հրավեր է ուղարկել Բենիամին Նեթանյահուին՝ պատերազմական հանցագործին, ով ավելի քան ինը ամիս ղեկավարել է ցեղասպանությունը և հատել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի բոլոր կարմիր գիծը», - չորեքշաբթի CNN-ին Բրայան Թոդին ասել է Պաղեստինի երիտասարդական շարժման անդամ Քալիմ Հավան։
«Սա, ըստ էության, քաղաքական թատրոն է»,- ասաց նա։ - Նեթանյահուն գիտի, թե ինչպես խաղալ հանրության հետ Կոնգրեսում: Նա այստեղ է, որպեսզի հանգստացնի նրանց, որ ամեն ինչ վերահսկվում է, բայց մարդիկ ամբողջ աշխարհում հստակ տեսնում են, որ ամեն ինչ վերահսկելի չէ»:
Իսրայելցի և հրեա ամերիկացի ցուցարարները նույնպես ճամբարել են պաղեստինամետ ցուցարարներից մի քանի թաղամաս այն կողմ՝ Նեթանյահուին ուղղված նմանատիպ կոչեր անելով:
«Մեզ համար կարևոր էր այսօր այստեղ լինելը, հիմնականում՝ թույլ տալով, որ օրենսդիրները և բոլորը իմանան, որ Նեթանյահուն չի ներկայացնում Իսրայելը և անում է ամեն ինչ՝ սաբոտաժի ենթարկելու գործարքը՝ հանուն իր քաղաքական գոյատևման», - CNN-ին ասել է իսրայելա-հրեա ամերիկացի կազմակերպիչը:

There is tension among the crowds of protesters gathered outside the White House to deliver a message to Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu ahead of his address to Congress on Wednesday: they don't want him here, and they're not happy he was invited, CNN reports.
Amid heavy security, those gathered from many coalitions with a variety of messages are giving speeches, carrying posters and waving flags.
“We are here today because Congress has extended a bipartisan invitation to Benjamin Netanyahu, the war criminal who presided over more than nine months of genocide and crossed every red line in international humanitarian law,” Kaleem Hawa of the Palestinian Youth Movement told CNN's Brian Todd on Wednesday.
“It's essentially political theater,” he said. - Netanyahu knows how to play to the public in Congress. He's here to assure them that everything is under control, but people around the world can clearly see that things are not under control."
Israeli and Jewish American protesters also positioned themselves a few blocks away from the pro-Palestinian protesters, with similar appeals to Netanyahu.
“It was important for us to be here today, mainly to let lawmakers and everyone else know that Netanyahu does not represent Israel and is doing everything he can to derail the deal for his own political survival,” an organizer of Israeli and Jewish Americans told CNN.