Ուկրաինայի հարցում Գերմանիան ընդունում է որոշումներ, որոնք չեն նպաստում Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների սրմանը։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցն ամառային ավանդական ասուլիսի ժամանակ, որը հեռարձակվում է Phoenix հեռուստաալիքով։
«Մեր բոլոր որոշումները կշռադատված և ընդունված են այնպես, որ Ռուսաստանի Դաշնության և Ուկրաինայի միջև հակամարտությունը չվերաճի Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև պատերազմի»,- ասել է նա։
Գերմանիայի կանցլերը նաև ընդգծել է, որ Բեռլինը կշարունակի աջակցել Ուկրաինային, սակայն նշել է, որ չի բացառում Ռուսաստանի մասնակցությունն Ուկրաինայի հարցով հաջորդ համաժողովին։
Հուլիսի 24-ին Շոլցն ասել է, որ Գերմանիայի իշխանությունները Բունդեսվերի զինվորականներին չեն ուղարկի Ուկրաինա։

On the matter of Ukraine, Germany takes decisions that do not contribute to the aggravation of relations between Russia and NATO, German Chancellor Olaf Scholz stated during the traditional summer press conference.
"All our [i.e. Germany’s] decisions are considered and taken in such a way that the conflict between the Russian Federation and Ukraine does not grow into a war between Russia and NATO," Scholz said.
Also, the German chancellor emphasized that Berlin will continue to support Ukraine, but noted that he does not rule out Russia's participation in the next conference on Ukraine.