Թուրքիայի վարչապետը դեռեւս որպես քաղաքականության մարդ չի ձեւավորվել: NEWS.am-ի թղթակցին այս մասին ասել է ԱՄՆ-ում բնակվող քուրդ ակտիվիստ, ամերիկա-քրդական տեղեկատվական ցանցի (AKIN) տնօրեն Քանի Հուլամը` մեկնաբանելով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` Թուրքիայի արեւելքում գտնվող Դերսիմի (այժմ` Թունջելի) ջարդերի համար ներողություն խնդրելը, որոնց ընթացքում հազարավոր քրդեր, զազեր եւ հայեր են զոհվել:
Ըստ Հուլամի` Էրդողանի ներողությունը թեեւ անսպասելի էր, բայց գործնականում ոչինչ չի նշանակում: «Այդ պայմանական «եթե»-ն, որով նա սկսեց իր «ներողությունը», միանգամայն բնութագրական էր: Նա անկեղծ չէր խոսում եւ չէր զգում ասածները: Դերսիմն առաջվա պես թողնված է բախտի քմահաճույքին: Տխուր դեպքերից 70 տարի անց շրջանը ողողվում է ջրով`թուրքական իշխանությունների կողմից կառուցվող ամբարտակների պատճառով: Եթե Էրդողանի խոսքերը լուրջ էին, ապա նա ավելի լավ կաներ ողջերին լսեր` մեռածների համար ներողություն խնդրելու փոխարեն: Կարծում եմ, նա շատ լավ գիտի հռոմեական «Մեռածները չեն կծում» ասացվածքը», – նշել է քուրդ ակտիվիստը:
Նրա խոսքով` քրդերի եւ Քրդստանի վերաբերյալ Էրդողանը թուլություն ունի բարձր, բայց դատարկ հայտարարություններ անել: «Նա ասում է, որ քրդերենը Թուրքիայում օրինական է, որ թույլատրել է քրդական հեռուստաատեսությունը: Գործնականում նա երկու դեպքում էլ ստում է: Թուրքիայում քրդերենն անօրինական է: Քրդական ժողովրդավարական կոնֆեդերացիային մասնակցելու մեջ մեղադրվող Դիարբեքիրի քրդերը դատարանում չեն կարողանում քրդերենով պաշտպանվել: Դատավորները հայտարարում են, որ նրանք անհայտ լեզվով են խոսում: Ինչ վերաբերում է քրդական հեռուստատեսությանը, այն վերահսկում են թուրքերը, որոնք քրդերին ասում են, թե ինչ է պետք ասել մնացած քրդերին, որպեսզի նրանք էլ դա կրկնեն: Նրանց արգելված է «Քրդստան» բառն օգտագործելը», – նշել է ակտիվիստը:
Այլ խոսքով` Էրդողանը եւ նրա նմանները քրդերի համար քաղցկեղային ուռուցք են, հավելել է Հուլամը: «Քրդերը կարող են վերականգնվել միայն այն բանից հետո, երբ թուրքերի եւ իրենց միջեւ սահման կգծեն: Քանի դեռ դա չի եղել, Էրդողանը կշարունակի ինքնախաբեությամբ զբաղվել», – ամփոփեց Հուլամը:

Премьер-министр Турции еще не сформировался как человек политики. Такое мнение высказал корреспонденту Новости Армении - NEWS.am  проживающий в США курдский активист, директор Американо-курдской информационной сети (AKIN) Кани Хулам, комментируя извинения премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана за погромы турецких властей в Дерсиме (ныне Тунджели) на востоке Турции, в ходе которых погибли тысячи курдов и заза, а также армян.
По мнению Хулама, извинение Эрдогана хотя и стало неожиданностью, на деле ничего не означает. «Условное наклонение с «если», с которого он начал свое «извинение», весьма красноречиво. Он говорил неискренне и не чувствуя сказанного. Дерсим же, по-прежнему, оставлен на произвол судьбы. Спустя 70 лет после печальных событий, область затопляется водой из-за плотин, которые правительство Турции строит в регионе. Если слова Эрдогана были сказаны всерьез, ему следовало бы прислушаться к живым, вместо того, чтобы только извиняться за погибших. Думаю, он хорошо знает римскую пословицу: «мертвые не кусаются» », – сказал курдский активист.
По его словам, в отношении курдов и Курдистана Эрдоган, в целом, имеет слабость к громким, но пустым заявлениям. «Он говорит, что курдский язык в Турции легален, что он разрешил курдское телевидение. И в том, и в другом случае на деле он лжет. Курдский язык остается в Турции незаконным. Курды в Диарбекире, обвиняемые в причастности к Курдской демократической конфедерации, не могут защищаться в суде на курдском. Судьи заявляют им, что они говорят на неизвестном языке. Что касается курдского телевидения, то контролируется оно турками, которые говорят нескольким курдам, что говорить остальным. Им не разрешено употреблять слова «Курдистан» », – отметил активист.
Иными словами, Эрдоган и такие как он – раковая опухоль для курдов, добавил Хулам. «Курды смогут восстановить и освободить свою человечность только после того, как проведут границу между собой и турками. Пока этого не произойдет, Эрдоган будет лишь заниматься самообманом», – подытожил Хулам.