Ռուսաստանի օդատիեզերական պաշտպանության (ՕՏՊ) ուժերի հրամանատարական կետի առաջին հերթափոխը դեկտեմբերի 1-ին անցել է մարտական հերթապահության: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՕՏՊ գնդապետ Ալեքսեյ Զոլոտուխինը:
Զորքի նոր տեսակը ձեւավորվել է Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի հրահանգով: Խոսքը կառավարման միասնական համակարգի մասին է, որը թույլ կտա կատարել բոլոր առաջադրանքները, որոնք ՕՏՊ-ին տրվելու են հեռանկարում: Դրանց թվում են օբյեկտների կանխարգելումը, հայտնաբերումը, ոչնչացումը, կործանումը եւ պաշտպանությունը:
Հանդիսավոր արարողությունը կայացել է մերձմոսկովյան Զարյա գյուղում տեղակայված հրամանատարական կետի տարածքում: Զորքի նոր տեսակի առաջին հերթափոխին ողջունել է ՕՏՊ գեներալ-լեյտենանտ Օլեգ Օստապենկոն եւ Ռուսաստանի ռազմաօդային ուժերի գլխավոր հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Զելինը:
ՕՏՊ-ի կազմում ընդգրկվել են տիեզերական հրամանատրությունը, հակաօդային եւ հակահրթիռային պաշտպանության հրամանատարությունը եւ «Պլեսեցկ» տիեզերակայանը:
Օդատիեզերական պաշտպանությունն ստեղծվել է տիեզերական ուժերի, ինչպես նաեւ օդատիեզերական պաշտպանության ուժերի օպերատիվ ռազմավարական հրամանատարության հիման վրա, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հիշեցնենք, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ, գերագույն հրամանատար Դմիտրի Մեդվեդեւը երեքշաբթի օրը` նոյեմբերի 29-ին, հրահանգ է տվել Կալինինգրադի շրջանում գտնվող նոր տեղորոշիչ կայանի մարտական կազմում հրթիռային հարձակման կանխարգելման համակարգ ներդնելու վերաբերյալ, որը եւս ՕՏՊ կազմում է:

Первая дежурная смена командного пункта Войск воздушно-космической обороны (ВКО) России заступила 1 декабря на боевое дежурство. Об этом сказал журналистам официальный представитель ВКО полковник Алексей Золотухин.
Новый род войск был сформирован по решению президента России Дмитрия Медведева. Речь идет о единой системе управления, которая позволит выполнять все задачи, которые ставятся перед ВКО на перспективу - среди них предупреждение, обнаружение, уничтожение, подавление и прикрытие объектов.
Торжественная церемония состоялась на территории командного пункта, дислоцированного в подмосковном поселке Заря. Первую дежурную смену нового рода войск поздравили командующий войсками ВКО генерал-лейтенант Олег Остапенко и главнокомандующий ВВС России генерал-полковник Александр Зелин.
В состав ВКО вошли космическое командование, командование противовоздушной и противоракетной обороны и космодром «Плесецк». Воздушно-космическая оборона создавалась на базе космических войск, а также войск оперативного стратегического командования воздушно-космической обороны, сообщает РИА Новости.
Напомним, президент, Верховный главнокомандующий Российской Федерации Дмитрий Медведев во вторник, 29 ноября, отдал приказ о вводе в боевой состав системы предупреждения о ракетном нападении новой РЛС класса Воронеж-ДМ в Калининградской области, которая также входит в состав ВКО.