ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լիտվայի ԱԳ նախարար Աուդրոնյուս Աժուբալիսը նախօրեին ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի ամենամյա նիստում հանդես է եկել հայտարարությամբ:
NEWS.am-ը ներկայացնում է ամբողջական տեքստը:
«Երեքշաբթի օրը Վիլնյուսում ես կողջունեմ Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) 56 մասնակից պետությունների արտաքին գործերի նախարարներին. ԵԱՀԿ-ն համախմբում է Հյուսիսային Ամերիկայի, Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում մասնակից պետություններին համընդհանուր արժեքների շուրջ, ինչպես նաեւ պետություններին Հարավ Միջերկրածովյան, Ասիայի եւ Ավստրալիայի տարածքում տասներկու գործընկեր պետություն: Երկու օր շարունակ մենք կքննարկենք անվտանգության մեր ընդհանուր առաջնահերթությունները:
Անցյալ տարի մեր ղեկավարները վերահաստատեցին ազատ, ժողովրդավարական, համընդհանուր եւ անքակտելի եվրո-ատլանտյան եւ եվրասիական անվտանգության համայնքի ընդհանուր տեսլականը` համընդհանուր արժեքների, համաձայնեցված հանձնառությունների եւ ընդհանուր նպատակների հիմքի վրա: Սա հավակնոտ տեսլական է: Ընդհանուր մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով անհրաժեշտ վստահություն ձեւավորելու համար մենք պետք է բացեիբաց քննարկենք մեր տարաձայնությունները, համբերատար լինենք ու վճռականորեն ներգրավվենք` մեր երկրների ու հասարակությունների թե’ վաղեմի, թե’ նոր առաջացած սպառնալիքներին հակազդելու գործի մեջ:
2011 թ. Լիտվան` որպես ԵԱՀԿ նախագահող պետություն, օգնել է մեր մասնակից պետություններին ձեռնարկել գործնական եւ նշանակալից քայլեր` բարեփոխելու եւ ամրապնդելու մեր կառույցներն ու գործելակերպը` ԵԱՀԿ հանձնառություններին համապատասխան: Միայն անցյալ շաբաթ Վիլնյուսում մենք վերսկսեցինք մոտ վեց տարվա դադարից հետո, Մերձդնեստրի ընդհատված խաղաղ բանակցությունները: Սա ցույց է տալիս, թե ինչ արդյունքի կարելի է հասնել համբերատարության, հետեւողականության եւ շարունակական կանխարգելիչ դիվանագիտության շնորհիվ: Մենք կրկնապատկել ենք մեր համատեղ ջանքերը` հաղթահարելու այնպիսի անդրսահմանային սպառնալիքներ, ինչպիսիք են կազմակերպված հանցավորությունը, ահաբեկչությունը, թմրանյութերի, զենքերի ու մարդկանց թրաֆիքինգը, կիբեր հարձակումները: Միջազգային համագործակցության խթանումը միակ տարբերակն է մեկ քայլ առաջ լինելու նրանցից, ովքեր սպառնում են մեր հասարակության անվտանգությանն ու ամբողջականությանը` էլ ավելի կատարելագործված մարտահրավերներ ներկայացնելով: Անտարբերության գինը շատ բարձր կարող է լինել:
Մեր նախագահության ընթացքում մեր ուշադրության կենտրոնում է եղել ոչ միայն պետությունների միջեւ ամուր հարաբերությունների ձեւավորումը, այլեւ պետությունների եւ իրենց քաղաքացիների միջեւ վստահության բարձրացումը: Մենք խթանել ենք խոսքի ազատությունը` ճանաչելով այն հիմնարար դերը, որ լրատվամիջոցներն ունեն մեր ազատությունների, ժողովրդավարական արժեքների հարգանքի ապահովման գործում: Մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձրել լրագրողների անվտանգությանը եւ նպաստել ազատ եւ բազմակարծիք թվային մեդիայի զարգացմանը:
Մենք կազմակերպել ենք մի շարք բարձր մակարդակի միջոցառումներ` ուղղված էթնիկ փոքրամասնությունների եւ կրոնական խմբերի հանդեպ արմատավորված անհանդուրժողականության դեմ պայքարին, որ ցավոք դեռեւս առկա է մեր եկրկներից շատերում: Փոքրամասնությունները հաճախ առաջինն են տուժում ճգնաժամի ժամանակ:
Նվազ ուշագրավ, սակայն գուցե ավելի հետեւողական է եղել մեր հատուկ կառույցների եւ տասնվեց դաշտային առաքելությունների աշխատանքը` այդ թվում Հայաստանը: Համագործակցությունը տեղերում մեր առաքելությունների եւ պետական մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների, ԶԼՄ - ների եւ ներգրավված քաղաքացիների միջեւ բոլոր մակարդակներում հիմք է ձեւավորում անվտանգ ժողովրդավարական հաստատությունների, բաց, թափանցիկ հաղորդակցության եւ կառավարման, եւ ապահովում է անվտանգության իրական համապարփակ հիմքեր մեր հասարակությունների բոլոր հարթություններում:
Աստանայում անցյալ տարի մեր ղեկավարներն ընդունեցին, որ մեր տարածաշրջանի անվտանգությունն անքակտելիորեն կապված է մեր հարեւանների, այդ թվում` Աֆղանստանի եւ ասիական եւ հարավ միջերկրածովյան այլ երկրների հետ: Մերձավոր Արեւելքի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի ողբերգական իրադարձությունները հիշեցնում են երկու տասնամյակ առաջ իմ սեփական երկրի` հանուն անկախության եւ ժողովրդավարության պայքարը, եւ վկայություն են` ժողովրդի ազատ ապրելու ձգտումների:
Իմ այցելությունը Թունիս ավելի վաղ այս տարի ինձ հիշեցրեց, թե որտեղ էր գտնվում Լիտվան քսան տարի առաջ, երբ անկախության վերականգնման ուղղությամբ առաջին քայլերն էր ձեռնարկում եւ որքան անելու բան կար: Ես նաեւ վերհիշել եմ, թե որքան կարեւոր է ունենալ ավելի հասուն ժողովրդավարական համակարգ ունեցող ընկերների եւ հարեւանների աջակցությունը` մասնավորապես սկանդինավյան տարածաշրջանի, որին Լիտվան այժմ պատկանում է: Ճիշտ այնպես, ինչպես մեր ուղին ժամանակ պահանջեց, մենք պետք է ակնկալենք, որ հարավ-միջերկրական տարածաշրջանի երկրների անցումը երկար գործընթաց կլինի, որը կպահանջի միջազգային գործընկերների աջակցությունը պետական հաստատություններին եւ քաղաքացիական հասարակությանը: Մենք շարունակում ենք զարգացնել լավագույն պրատիկան եւ կիսվել փորձով բոլոր մասնակից պետությունների շրջանում: Մենք պատրաստ ենք կիսել մեր փորձը մեր գործընկերների հետ, ինչպես նաեւ սովորել նրանցից այդ գործընթացում: Միեւնույն ժամանակ ԵԱՀԿ ջանքերը` գործընկեր Աֆղանստանում իրավապահ կարողությունները զարգացնելու եւ ամբողջ Կենտրոնական Ասիայում հասարակական կայունությանը նպաստելու, ուղղված են անդրադառնալու հրատապ խնդիրներին առաջիկա ռազմական կրճատումների համատեքստում:
Շարունակվող ֆինանսական ճգնաժամի մարտահրավերների եւ Մերձավոր Արեւելքում ու Հյուսիսային Աֆրիկայում արագ փոփոխվող իրավիճակի համատեքստում` մենք չենք կարող աչք թեքել մեր ներպետական կամ սահմաններից դուրս անավարտ գործերից: Մենք պետք է ցուցաբերենք եւ օգտագործենք մեր վճռական եւ հավաքական ուժը` մեր ընդհանուր աշխարհագրական տարածքը դարձնելու իսկապես անվտանգության համայնք»:

OSCE Chairperson-in-Office, Lithuanian Foreign Minister Audronius Ažubalis issued a statement ahead of the annual OSCE Ministerial Council to be held in Vilnius.
Armenian News-NEWS.am posts the full text.
“On Tuesday I will welcome to Vilnius the foreign ministers of the 56 participating States of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) – a community of shared values spanning North America, Europe, the South Caucasus and Central Asia – as well as with our 12 partner countries in the southern Mediterranean, Asia and Australia. Over two days, we will discuss our shared security priorities.
Last year our leaders reaffirmed a common vision of a free, democratic, common and indivisible Euro-Atlantic and Eurasian security community based on shared values, agreed commitments and common goals. This vision is ambitious. To build the trust needed to confront successfully the challenges we share we must openly discuss our differences and remain patiently and resolutely engaged in addressing both long standing and newly arising threats to our states and societies.
In 2011, as Chair of the OSCE, Lithuania has helped our participating States take pragmatic and meaningful steps to reform and strengthen our institutions and practices in line with OSCE commitments. Just last week in Vilnius, we restarted, after a near six-year hiatus, the stalled peace negotiations over Transniestria. This shows the dividends that patience, persistence and sustained preventative diplomacy can bring. We have redoubled our collective efforts to tackle transnational threats such organized crime, terrorism, trafficking of drugs, arms and people, and cyber attacks. Enhanced international co-operation is the only option if we are to keep a step ahead of those who threaten the security and integrity of our society with ever-more sophisticated challenges. The price of neglect is too high.
Throughout our Chairmanship, our focus has been not just on building stronger relations among states, but also on enhancing trust between states and their citizens. We have promoted freedom of expression, recognizing the fundamental role that the media play in safeguarding our freedoms and ensuring respect for democratic values. We have paid particular attention to the safety of journalists, and pushed to allow digital media to develop freely and in a pluralistic way.
We have held several high-level events aimed at combating the stubbornly entrenched intolerance against ethnic minorities and religious groups which regrettably is still present in many of our lands. Minority groups are often the first to suffer in times of crisis.
Less dramatic, but perhaps more consequential has been the work of our special Institutions and our 16 field presences, including in Armenia. Co-operation on the ground, between our field presences and government agencies, non-governmental organizations, media and engaged citizens at all levels lays the foundations for secure democratic institutions, open, transparent communication and governance, and offers a genuine, comprehensive basis for security, in all dimensions of our societies.
At the Astana Summit last year, our leaders recognized that the security of our region is inextricably linked with that of our neighbours, including Afghanistan and other states in Asia and the southern Mediterranean. The dramatic events in the Middle East and North Africa, which recall my own country’s struggle for independence and democracy two decades ago, are a reminder of people’s aspirations to live freely.
When I visited Tunisia earlier this year, I was reminded where Lithuania was twenty years ago as it took its first steps toward re-independence, and how much needed to be done. I am also reminded how important it was to have the encouragement and support of more mature democratic friends and neighbors, particularly those of the Nordic region to which Lithuania now belongs. Just as our journey took time, we must expect that transition in the southern Mediterranean will be a long process that will require the support of international partners to state institutions and civil society alike. We continue to develop and share best practices among and between all of the participating States. We are prepared to share our experience and practices with our partners and learn from them as well in the process. At the same time, the OSCE’s efforts to build the law-enforcement capacities of its partner Afghanistan, and to promote societal resilience throughout Central Asia, are taking on an increasing urgency against the backdrop of the coming military drawdown.
With the challenges posed by the ongoing financial crisis and the rapid pace of change in the Middle East and North Africa, now is not the time to take our eye off of unfinished business at home or beyond our own borders. We must show resolve and use our collective strength to make our shared geographic space a genuine security community.”