Հայաստանի իշխանությունները դեմ դուրս եկան ռուսական ռեժիմին և Պուտինին ցույց տվեցին նրա սահմանները՝ ապացուցելով, որ երկրում մարդիկ ցանկանում են ապրել այնպես, ինչպես ապրում են Եվրոպայում։ Այս մասին սեպտեմբերի 19-ին Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթը։
Նա բացատրեց, որ դա, մասնավորապես, վերաբերում է ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու և ժողովրդավարությունը զարգացնելու ցանկությանը։ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների խզումից հետո Եվրամիությունը, ըստ նրա, մտադիր է գործընկերներին, այդ թվում՝ Հայաստանին, ԵՄ-ի հետ մերձենալու ջանքերում աջակցություն ցուցաբերել։
«Մենք Գերմանիայում կողմ ենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդմանը։ Ուկրաինայի դեմ ռուսական պատերազմի ֆոնին ԵՄ-ում գերիշխող մոտեցումն այն է, որ անհրաժեշտ է ընդլայնել հնարավորությունները Արևելյան Եվրոպայի երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար»,- հավելեց պատգամավորը։
Նա ռուսական իմպերիալիզմն ու գաղութատիրությունը վտանգ է անվանել ԵՄ-ի և Գերմանիայի համար։ «Եվրոպայում մենք բախվում ենք ռուսական քարոզչության և ապատեղեկատվության հետ։ Այդ դրսեւորումներից է այն թեզը, թե իբր ԵՄ-ն ստիպում է այս կամ այն երկրին մերձենալ Եվրոպային եւ հակադրվել Ռուսաստանին։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան էժանագին քարոզչություն։ Ես կցանկանայի, որ Հայաստանը մոտենա Եվրոպային, բայց սա Երևանի ինքնիշխան որոշումն է»,- ընդգծել է Ռոթը։
Նա մատնանշեց Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների զարգացման լավ դինամիկան, այդ թվում, ինչպես պարզաբանեց, իշխանությունների խիզախության շնորհիվ։
Գերմանացի պատգամավորը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև վիզային ռեժիմի ազատականացումը շուտով իրականություն կդառնա։ Միաժամանակ, Ռոթը բացատրեց, որ սա բարդ գործընթաց է, և այժմ Հայաստանի պարագայում անցումային շրջան է։

The authorities of Armenia have come out against the Russian regime and showed Russian President Vladimir Putin his limits, proving that people in Armenia want to live the way they live in Europe. This was stated by Michael Roth, Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the Bundestag—the German parliament, during a press conference in Yerevan Thursday.
Roth explained that the aforesaid refers particularly to the desire to make independent decisions and develop democracy. According to him, after the rupture of relations with Russia, the European Union (EU) intends to support its partners, including Armenia, in their efforts for rapprochement with the EU.
"We in Germany are in favor of strengthening relations with Armenia. Amid the Russian war against Ukraine, the dominant approach in the EU is that it is indispensable to expand the opportunities for Eastern European countries, including Armenia," added the German MP.
He said Russian imperialism and colonialism are a danger for the EU and Germany.
"In Europe, we are faced with Russian propaganda and disinformation. One of those manifestations is the theory that as if the EU is forcing this or that country to get closer to Europe and oppose Russia. This is nothing but cheap propaganda. I would like Armenia to get closer to Europe, but this is Yerevan's sovereign decision," Roth emphasized.
He pointed to the good dynamics of the development of relations between Armenia and the EU, including, as he explained, thanks to the courage of the Armenian authorities.
Also, the German lawmaker expressed hope that the liberalization of the visa regime between Armenia and the EU will soon become a reality. But at the same time, Roth added that this is a complex process and now it is a transition period in the case of Armenia.