Հայաստանի իշխանությունները դեմ դուրս եկան ռուսական ռեժիմին և Պուտինին ցույց տվեցին նրա սահմանները՝ ապացուցելով, որ երկրում մարդիկ ցանկանում են ապրել այնպես, ինչպես ապրում են Եվրոպայում։ Այս մասին սեպտեմբերի 19-ին Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթը։
Նա բացատրեց, որ դա, մասնավորապես, վերաբերում է ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու և ժողովրդավարությունը զարգացնելու ցանկությանը։ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների խզումից հետո Եվրամիությունը, ըստ նրա, մտադիր է գործընկերներին, այդ թվում՝ Հայաստանին, ԵՄ-ի հետ մերձենալու ջանքերում աջակցություն ցուցաբերել։
«Մենք Գերմանիայում կողմ ենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդմանը։ Ուկրաինայի դեմ ռուսական պատերազմի ֆոնին ԵՄ-ում գերիշխող մոտեցումն այն է, որ անհրաժեշտ է ընդլայնել հնարավորությունները Արևելյան Եվրոպայի երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար»,- հավելեց պատգամավորը։
Նա ռուսական իմպերիալիզմն ու գաղութատիրությունը վտանգ է անվանել ԵՄ-ի և Գերմանիայի համար։ «Եվրոպայում մենք բախվում ենք ռուսական քարոզչության և ապատեղեկատվության հետ։ Այդ դրսեւորումներից է այն թեզը, թե իբր ԵՄ-ն ստիպում է այս կամ այն երկրին մերձենալ Եվրոպային եւ հակադրվել Ռուսաստանին։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան էժանագին քարոզչություն։ Ես կցանկանայի, որ Հայաստանը մոտենա Եվրոպային, բայց սա Երևանի ինքնիշխան որոշումն է»,- ընդգծել է Ռոթը։
Նա մատնանշեց Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների զարգացման լավ դինամիկան, այդ թվում, ինչպես պարզաբանեց, իշխանությունների խիզախության շնորհիվ։
Գերմանացի պատգամավորը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև վիզային ռեժիմի ազատականացումը շուտով իրականություն կդառնա։ Միաժամանակ, Ռոթը բացատրեց, որ սա բարդ գործընթաց է, և այժմ Հայաստանի պարագայում անցումային շրջան է։

Власти Армении выступили против российского режима и показали Путину его границы, доказав, что люди в стране хотят жить так, как живут в Европе. Об этом на встрече с журналистами в Ереване 19 сентября заявил председатель Комитета по внешним связям Бундестага Германии Михаэль Рот.
Он пояснил, что это, в частности, касается стремления самостоятельно принимать решения и развивать демократию. После прекращения отношений с Россией Евросоюз, по его словам, намерен оказать партнерам, в том числе Армении, поддержку в стремлении сблизиться с ЕС.
«Мы в Германии выступаем в пользу укрепления отношений с Арменией. На фоне российской войны против Украины в ЕС преобладает подход, согласно которому нужно расширить возможности для стран Восточный Европы, в том числе для Армении», – добавил депутат.
Опасностью для ЕС и Германии он назвал российский империализм и колониализм. «В Европе мы сталкиваемся с российской пропагандой и дезинформацией. Одним из таких проявлений служит тезис о том, что ЕС якобы заставляет ту или иную страну сблизиться с Европой и противопоставить себя России. Это не что иное, как дешевая пропаганда. Я бы хотел, чтобы Армения сблизилась с Европой, но это суверенное решение Еревана», – подчеркнул Рот.
Он указал на хорошую динамику развития отношений между Арменией и ЕС, в том числе, как пояснил, благодаря смелости властей.
Германский парламентарий выразил надежду, что либерализация визового режима между Арменией и ЕС в скором времени станет реальностью. При этом Михаэль Рот пояснил, что это сложный процесс, и сейчас в случае с Арменией наблюдается переходный период.