Վիլնյուսում, դեկտեմբերի 6-7-ին կայանալիք ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպման շրջանակներում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին հայտարարություն կընդունվի: Ինչպես NEWS.am-ին հայտնել են դիվանագիտական աղբյուրները, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ոչ մի առանձին փաստաթուղթ չի ստորագրվի:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը տեղեկացրել էր, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն ոչ հաստատել, ոչ էլ հերքել է Վիլնյուսում դեկտեմբերի 6-7-ը կայանալիք ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ղարաբաղյան հարցի կարգավորման վերաբերյալ հնարավոր հանդիպման մասին տեղեկատվությունը:
Հայաստանի մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը նշել է, որ նման հանդիպումների մասին հաղորդվում է պատշաճ կերպով: «Այս պահին չեմ կարող ասել, որ նախարար Նալբանդյանը դեկտեմբերի 6-7-ին կմասնակցի Վիլնյուսում կայանալիք ԵԱՀԿ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին», - նշել է Բալայանը:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումներ վերջին երեք տարվա ընթացքում եղել են:
Իրենց հերթին, ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ Վիլնյուսում Նախարարների խորհրդի հանդիպման շրջանակներում չի բացառվում 3+2 ձեւաչափով հանդիպումը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ:

A statement on Nagorno-Karabakh conflict settlement will be adopted during the OSCE Ministerial Council held in Vilnius on December 6-7.
No separate document will be signed between Armenia and Azerbaijan, a diplomatic source told Armenian News-NEWS.am.
The Armenian MFA neither confirmed nor refuted the information about possible meeting of Armenian and Azerbaijani FMs and also with the OSCE Minsk group co-chairs on the settlement of the Karabakh conflict in the framework of OSCE’s FM Council.
Answering the question of the reporter of Armenian News-NEWS.am the Armenian MFA press secretary Tigran Balayan mentioned that such issues will be announced in due form.
“For now I can say that FM Nalbandyan will participate in the Council of OSCE ministers in Vilnius on December 6-7,” Balayan said.
Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan met within the framework of OSCE ministerial during the previous three years.