Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի ընտրությունը կկազմակերպվի դեկտեմբերի 6-ին, ժամը 12:00-ին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը:
Ինչ վերաբերում է ԱԺ փոխնախագահի ընտրությանը (այդ պաշտոնը թափուր կմնա միայն Սամվել Նիկոյանին ԱԺ նախագահ ընտրելուց հետո), Գ. Մելիքյանն ասաց, որ այդ հարցով արտահերթ նիստ կհրավիրվի նույն օրը, ժամը 18:30-ին:
Խնդիրն այն է, որ քանի դեռ ԱԺ 2 փոխնախագահների պաշտոնները զբաղված են, խորհրդարանի օրակարգում չի կարող ներառվել ԱԺ փոխխոսնակի ընտրության հարցը: Ուստի միայն Սամվել Նիկոյանի ԱԺ նախագահ ընտրվելուց հետո կարելի կլինի արտահերթ նիստ հրավիրել այդ օրակարգով:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ՀՀԿ խորհուրդն իր դեկտեմբերի 1-ի նիստում որոշում է կայացրել ԱԺ նախագահի պաշտոնում առաջադրել Սամվել Նիկոյանի, իսկ ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում Էդուարդ Շարմազանովի թեկնածությունը:

YEREVAN. – The election for Armenian National Assembly (NA) Speaker will be held on Tuesday at 12 p.m., ruling coalition’s Republican Party of Armenia (RPA) MP Gagik Melikyan told Armenian News-NEWS.am.
And the NA Deputy Speaker’s post will become vacant only after current Deputy Speaker Samvel Nikoyan is elected as the new Speaker. Melikyan also informed that NA will convene a special session, on the same day, at 6:30 p.m., to elect a new Deputy Speaker.
Since the two Deputy Speakers’ posts are not vacant at this time, election of the Deputy Speaker cannot be included in the NA regular session agenda. So, only after when Nikoyan is elected Speaker would it be possible to hold a special session to elect a new Deputy Speaker.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, during its December 1 session, RPA Board decided to nominate Samvel Nikoyan as the new NA Speaker, and RPA MP and Press Secretary Eduard Sharmazanov, as Deputy Speaker.