Վրաստանի նախկին նախագահ Էդուարդ Շեւարդնաձեն վերջին շրջանում հիպերակտիվություն է դրսեւորում` մեկնաբանելով ինչ պատահի, ընդ որում` ամենուր փորձում է քննադատել գործող իշխանություններին: Այդ համատեքստում պետք է դիտարկել այն հայտարարությունը, թե Հայաստանն ու Աջարիան կապող ուղիղ ավտոճանապարհի կառուցումը Վրաստանում կարող է ժողովրդագրական խնդիր առաջացնել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց Ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտությունների վրացական հիմնադրամի ղեկավար, քաղաքագետ Ալեքսանդր Ռոնդելին` մեկնաբանելով Շեւարդնաձեւի նշված հայտարարությունը:
«Նա չափազանց շատ մեկնաբանություններ, գնահատականներ է տալիս, ընդ որում` դրանք ոչ միշտ են ադեկվատ: Հավանաբար, պատճառներց մեկը տարիքն է...Շեւարդնաձեն հանգստի մեջ է, եւ, ըստ ամենայնի, ջանում է ռեւանշի հասնել գործող իշխանությունների նկատմամբ: Նրա մեջ վիրավորանքն է խոսում»,-նշեց Ռոնդելին` ընդգծելով, որ ոչ մի էական գնահատական Շեւարդնաձեի խոսքերի տակ պետք չէ փնտրել: «Այդ հայտարարությանն ընդհանրապես պետք չէ ուշադրություն դարձնել»,-եզրափակեց զրուցակիցը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր NEWS.am-ը, Շեւարդնաձեն հայտարարել էր, թե սպառնալիք է տեսնում Հայաստանն ու Աջարիան կապող ուղիղ ավտոճանապարհի կառուցման մեջ: «Այդ նախագիծը Վրաստանում կարող է ժողովրդագրական խնդիրների հանգեցնել»,-հայտարարել էր նա:
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Վրաստան կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ երկու երկրների ղեկավարները քննարկել էիրն ավտոճանապարհի կառուցմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Նրանք պայմանավորվել էին արագացնել ճանպարհի կառուցման գործընթացը: Վրաստանի նախագահ Սահակաշվիլին նշել էր, թե դա կավելացնի Հայաստանից Վրաստան զբոսաշրջիկների հոսքը:

Бывший президент Грузии Эдуард Шеварнадзе в последнее время проявляет гиперактивность, комментируя все что ни попадя, причем везде и всюду пытается подвергнуть критике действующую власть. Заявление о том, строительство прямой автодороги, связывающей Армению с Аджарией, может привести к возникновению демографических проблем в Грузии, следует рассматривать именно в таком ключе. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am выразил руководитель Грузинского фонда стратегических и международных исследований, политолог Александр Рондели, комментируя указанное заявление Шеварнадзе.
«Он дает слишком много комментариев, оценок, причем далеко не всегда адекватных. Видимо, одной из причин является возраст... Шеварнадзе на отдыхе и, по-видимому, старается во что бы то ни стало взять реванш у действующей власти. В нем обида говорит», - отметил Рондели, подчеркнув, что никакой существенной оценки за словами Шеварнадзе не стоит. «Да на это заявление вообще не стоит обращать внимание», - подытожил собеседник.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, бывший президент Грузии Эдуард Шеварнадзе заявил, что видит угрозу в строительстве прямой автодороги, связывающей Армению с Аджарией. В частности, он сказал следующее: «Этот проект может привести к возникновению демографических проблем в Грузии».
Напомним, что на прошлой неделе в рамках визита президента Армении Сержа Саргсяна в Грузию лидеры двух стран обсудили ряд вопросов, касающихся строительства автодорог. Они договорились ускорить процесс строительства дороги, связывающей Армению с Батуми. Президент Грузии Михаил Саакашвили отметил, что это увеличит поток туристов из Армении в Грузию.