Իռլանդիան ԵԱՀԿ նախագահության շրջանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ սերտ շփումները կպահպանի` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար: Այս մասին Վիլնյուսում բացված ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում հայտարարվել է Իռլանդիայի ԱԳ նախարար Իմոն Գիլմորի հայտարարությունում, որն ընթերցվել է ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում, Լիտվայի մայրաքաղաքից հաղորդում է NEWS.am-ի հատուկ թղթակիցը:
Նա նշել է, որ Իռլանդիան գնահատում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքը եւ մտադիր է նրա համանախագահների հետ պահպանել սերտ շփումները:
Գիլմորի խոսքով` հակամարտությունների կարգավորման հարցում Իռլանդիան կհիմնվի հակամարտությունների կարգավորման սեփական փորձի վրա` առաջընթացի եւ բոլոր կողմերի մասնակցությանը հասնելու համար:
Նա նաեւ ողջունել է մերձդնեստրյան հակամարտության բանակցությունների շարունակությունը 5+2 ձեււաչափով, որի առաջին փուլը արդեն տեղի է ունեցել Վիլնյուսում, եւ հույս է հայտնել, որ հաջորդը տեղի կունենա Իռլանդիայում:
Միաժամանակ Գլիմորը մտահոգություն է հայտնել Վրաստանի հակամարտությունների վերաբերյալ` ընդգծելով ժնեւյան քննարկումների կարեւորությունը:

VILNIUS. – Ireland will maintain close contacts with the OSCE Minsk Group during its presidency in the OSCE next year, Irish Foreign Minister Eamon Gilmore.
Addressing the OSCE Ministerial Council, he noted that Ireland pays tribute to the work of the OSCE Minsk Group and intends to maintain close contact with the ​​co-chairs.
According to Gilmore, while dealing with the conflicts Ireland will rely on its experience in conflict resolution in order to achieve progress and participation of all the conflicting parties.
He also welcomed the continuation of negotiations on Transnistria in 5 +2 format expressing hope that the next round would take place in Ireland, the Armenian News-NEWS.am correspondent reports from Vilnius.
At the same time Gilmore expressed concern over the conflict in Georgia, noting the importance of continuing the Geneva discussions.