Չինացի սեյսմոլոգներն արդեն 515 հետցնցում են գրանցել Տիբեթի ինքնավար շրջանի աղետի գոտում, որոնք տեղի են ունեցել վերջին 24 ժամվա ընթացքում հիմնական, ավերիչ երկրաշարժից հետո: Այս մասին հայտնել է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը։
Նշվել է, որ Շիգաձե քաղաքի տարածքում շարունակական սեյսմիկ ակտիվության դեպքերի 95 տոկոսը եղել են 3,0 մագնիտուդի ցածր ցնցումներ։ Դրանցից ամենաուժեղը հասել է 4,4 մագնիտուդի։
Հունվարի 7-ի առավոտյան Տիբեթի ինքնավար շրջանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել։ Սեյսմիկ ակտիվությունը հանգեցրել է բազմաթիվ բնակելի շենքերի եւ ենթակառուցվածքների ավերման։ Որոնողափրկարարական աշխատանքներին մասնակցել է ավելի քան 400 զինվորական։ Մարդիկ տարհանվել են աղետի գոտուց։ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը կարգադրել է առավելագույն ջանքեր գործադրել հետեւանքները վերացնելու համար։
ԱՄՆ Երկրաբանական ծառայության տվյալներով՝ Չինաստան-Նեպալ սահմանին տեղի ունեցած երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել է 7,1։ Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Շիգաձեից (80 հազար բնակչությամբ) 163 կմ հարավ-արեւմուտք, օջախը գտնվել է 10 կմ խորությունում։ Պեկինում ՌԴ դեսպանատան տվյալներով՝ սեյսմիկ ակտիվության գոտում ռուսների մասին տեղեկություն չի եղել։ Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ զոհվել է առնվազն 126 մարդ, եւս 188-ը տուժել է։

Китайские сейсмологи зафиксировали в зоне бедствия на территории Тибетского автономного района (ТАР) уже 515 афтершоков, которые в течение последних суток возникли после основного, наиболее разрушительного землетрясения. Об этом сообщило Центральное телевидение Китая.
Уточняется, что до 95% случаев непрекращающейся сейсмической активности в районе города Шигадзе составляли подземные толчки магнитудой менее 3,0. Самый сильный из них достиг магнитуды 4,4.
Землетрясение в ТАР произошло утром 7 января. Сейсмическая активность привела к разрушению многих жилых зданий и объектов инфраструктуры. В поисково-спасательных работах принимают участие более 400 военнослужащих. Из зоны бедствия эвакуированы люди. Председатель КНР Си Цзиньпин распорядился приложить максимальные усилия для ликвидации последствий.
Согласно данным Геологической службы США, магнитуда землетрясения, произошедшего на границе Китая с Непалом, составила 7,1. Его эпицентр находился в 163 км к юго-западу от Шигадзе с населением около 80 тыс. человек, очаг залегал на глубине 10 км. По сведениям посольства России в Пекине, информация о россиянах в зоне сейсмической активности не поступала. Согласно официальной статистике, погибли не менее 126 человек, еще 188 пострадали.