Վերջին օրերին Դանիան մասնավոր հաղորդագրություններ է ուղարկել ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմին՝ հայտնելով իր պատրաստակամությունը քննարկելու Գրենլանդիայում անվտանգության բարելավումը կամ կղզում ԱՄՆ ռազմական ներկայության ավելացումը, հաղորդում է Axios-ը՝ վկայակոչելով խնդրին ծանոթ երկու աղբյուրներ:
Թրամփի՝ Գրենլանդիայի վերահսկողությունը գրավելու համար ռազմական ուժի կիրառումը բացառելուց հրաժարվելը փաստացի սպառնալիք է դարձել երկիր ներխուժելու համար, որը ՆԱՏՕ-ի վաղեմի դաշնակիցն է։ Մեկնաբանությունները անակնկալի բերեցին Կոպենհագենը և եվրոպական շատ այլ մայրաքաղաքներ:
Գրենլանդիան, որն ունի 56,000 բնակչություն, հիմնականում ինքնավար է, սակայն Դանիան պատասխանատվություն է կրում պաշտպանության համար, նշում են լրատվամիջոցները։
Թրամփը բազմիցս ասել է, որ Գրենլանդիայի՝ աշխարհի ամենամեծ կղզու վերահսկողությունն անհրաժեշտ է Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ հարաբերություններում ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգությունն ապահովելու համար։ Նրա որդին՝ Դոն կրտսերը, այս շաբաթ այցելել է Գրենլանդիա։ Կլիմայի փոփոխությունը Արկտիկան բացում է գերտերությունների մրցակցության համար և կարող է նաև հեշտացնել Գրենլանդիայի հանքային հարստության շահագործումը: Դանիայի կառավարությունը ցանկանում է համոզել Թրամփին, այդ թվում՝ այս շաբաթ իր խորհրդականներին ուղարկված հաղորդագրությունների միջոցով, որ իր անվտանգության հետ կապված խնդիրները կարող են լուծվել առանց Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին հանձնելու։
Եվրոպացի դիվանագետներից մեկը Axios-ին ասել է, որ Դանիան լայնորեն դիտվում է որպես ԱՄՆ-ի ամենամոտ դաշնակիցներից մեկը ԵՄ-ում, և ոչ ոք չէր կարող պատկերացնել, որ դա կլինի առաջին երկիրը, որի հետ Թրամփը կսկսի պայքարել:
Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենը և Գրենլանդիայի իր պաշտոնակից Մութ Էգեդեն ուրբաթ օրը հանդիպել են Կոպենհագենում՝ քննարկելու իրավիճակը։ Հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում Ֆրեդերիկսենն ասել է, որ խնդրել է հանդիպել Թրամփի հետ։ Էգեդեն ասել է, որ պատրաստ է խոսել նաեւ ընտրված նախագահի հետ:
«Գրենլանդիան գրենլանդացիների համար է։ Մենք չենք ուզում դանիացի լինել, մենք չենք ուզում լինել ամերիկացի: «Մենք ցանկանում ենք լինել գրենլանդացիներ»,- մամուլի ասուլիսում ասել է անկախության կողմնակից Էգեդեն։
Աղբյուրները նշում են, որ Դանիայի կառավարությունը ցանկանում է խուսափել ԱՄՆ նոր վարչակազմի հետ հրապարակային բախումից և խնդրել է Թրամփի թիմի անդամներին պարզաբանել, թե կոնկրետ ինչ նկատի ուներ ԱՄՆ նորընտիր նախագահը այս շաբաթվա սկզբին իր մեկնաբանություններում:
Թրամփի թիմին փոխանցված հաղորդագրություններում Դանիայի կառավարությունը պարզաբանել է, որ Գրենլանդիան չի վաճառվում, սակայն պատրաստակամություն է հայտնել քննարկել կղզու վերաբերյալ ԱՄՆ-ի ցանկացած այլ խնդրանք, ասել են աղբյուրները: ԱՄՆ-ն արդեն ունի Գրենլանդիայում ռազմաբազա և Դանիայի հետ 1951 թվականի համաձայնագիրը կղզու պաշտպանության վերաբերյալ, որի համաձայն ԱՄՆ-ի զորքերի ավելացումը հեշտությամբ կարող է քննարկվել:
Դանիացի պաշտոնյաներն արդեն ասել են, որ Գրենլանդիայի կառավարության հետ խորհրդակցելով Գրենլանդիայի կառավարության հետ խորհրդակցելով Գրենլանդիայի ռազմական ենթակառուցվածքներում և հնարավորությունների մեջ ներդրումներն ավելացնելու համար լրացուցիչ միջոցներ են ուսումնասիրում:
Ինչպես նշում են լրատվամիջոցները, Գրենլանդիան առանցքային դեր է խաղացել ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ-ի պաշտպանական համակարգում Սառը պատերազմի ժամանակ՝ որպես խորհրդային սուզանավերի կամ, հնարավոր է, հրթիռների հայտնաբերման վաղ նախազգուշացման համակարգի մաս: Արկտիկայում նոր ծովային ուղիների հայտնաբերման և կլիմայի փոփոխության հետ մեկտեղ Գրենլանդիայի աշխարհագրությունը գնալով ավելի կարևոր է դառնում:
Բայց եթե Թրամփի իրական մտահոգությունը անվտանգությունն է, ապա պատճառ չկա, որ ԱՄՆ-ը պարզապես չկարողանա մեծացնել իր ռազմական ներկայությունն ու հնարավորությունները Գրենլանդիայում՝ որպես Դանիայի հետ դաշինքի մաս, պնդում է Արկտիկայի ինստիտուտի հիմնադիր և ավագ գիտաշխատող Մալտե Համպերտը:

В последние дни Дания направила личные сообщения команде избранного президента США Дональда Трампа, в которых выразила готовность обсудить повышение безопасности в Гренландии или увеличение военного присутствия США на острове, сообщает Axios со ссылкой на два источника, осведомленных об этом вопросе.
Отказ Трампа исключить возможность применения военной силы для установления контроля над Гренландией фактически стал угрозой вторжения в страну, которая является давним союзником по НАТО. Эти комментарии застали Копенгаген и многие другие европейские столицы врасплох.
Как отмечает СМИ, Гренландия, население которой составляет 56 000 человек, в значительной степени автономна, но Дания сохраняет за собой ответственность за оборону.
Трамп неоднократно заявлял, что контроль над Гренландией — крупнейшим островом в мире — необходим для обеспечения национальной безопасности США в отношениях с Россией и Китаем. Его сын Дон-младший посетил Гренландию на этой неделе. Изменение климата открывает Арктику для конкуренции между сверхдержавами, а также может облегчить освоение минеральных богатств Гренландии. Датское правительство хочет убедить Трампа, в том числе посредством сообщений, переданных его советникам на этой неделе, что его проблемы с безопасностью могут быть решены без передачи Гренландии США.
Один европейский дипломат сказал Axios, что Дания широко рассматривается как один из ближайших союзников США в ЕС, и никто не мог себе представить, что это будет первая страна, с которой Трамп затеет драку.
Премьер-министр Дании Метте Фредериксен и ее гренландский коллега Мут Эгеде встретились в пятницу в Копенгагене, чтобы обсудить ситуацию. На пресс-конференции после встречи Фредериксен заявила, что просила о встрече с Трампом. Эгеде сказал, что он также готов поговорить с избранным президентом.
«Гренландия предназначена для гренландского народа. Мы не хотим быть датчанами, мы не хотим быть американцами. Мы хотим быть гренландцами», - заявил на пресс-конференции Эгеде, сторонник независимости.
Источники сообщили, что датское правительство хочет избежать публичного столкновения с новой администрацией США, и попросили членов команды Трампа разъяснить, что именно имел в виду избранный президент США в своих высказываниях ранее на этой неделе.
В сообщениях, переданных команде Трампа, датское правительство ясно дало понять, что Гренландия не продается, но выразило готовность обсудить любой другой запрос США, касающийся острова, сообщили источники. У США уже есть военная база в Гренландии и соглашение с Данией от 1951 года об обороне острова, в соответствии с которым можно было бы легко обсудить увеличение численности американских войск.
Датские официальные лица уже заявили, что они изучают дальнейшие меры по увеличению инвестиций в военную инфраструктуру и потенциал в Гренландии в консультации с правительством Гренландии.
Как подчеркивает СМИ, Гренландия играла ключевую роль в системе обороны НАТО и США во время холодной войны как часть системы раннего предупреждения для обнаружения советских подводных лодок или, возможно, ракет. В связи с открытием новых морских путей и изменением климата в Арктике география Гренландии приобретает все большее значение.
Но если реальной заботой Трампа является безопасность, то нет причин, по которым США не могли бы просто увеличить свое военное присутствие и возможности в Гренландии в рамках альянса с Данией, утверждает Малте Хамперт, основатель и старший научный сотрудник Арктического института.