Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության ստորագրումը կարևոր իրադարձություն է։ Այս մասին հունվարի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Նրա խոսքով, հայ-ամերիկյան հարաբերությունները հասել են համապատասխան մակարդակի:
Նա հավելեց, որ Հայաստանի և ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունների համագործակցության բնույթը, ըստ էության, չի փոխվում, քանի որ այն արդեն հաստատված է, կշարունակվի նույն շրջանակներում և լիովին տեղավորվում է նոր փաստաթղթի շրջանակներում։
«Մենք ավելի առաջ ենք գնացել մի շարք ոլորտներում։ «Անցկացվում են վերապատրաստումներ, խորհրդակցություններ, սերժանտական պատրաստության համակարգի բարեփոխումներ»,- նշել է Պապիկյանը։
Նա գոհունակություն է հայտնել ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության տեմպերի և դինամիկայի կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ այն էլ ավելի կխորանա։

The signing of the strategic partnership charter between Armenia and the United States is an important event, Armenian defense minister Suren Papikyan told a press conference Wednesday.
According to him, Armenian-American relations have reached a corresponding level.
Papikyan added that in fact, the nature of cooperation between the Armenian and US defense administrations does not change, as it has already been established, will continue within the same framework, and fully fits within the framework of the new document.
"We have gone further in a number of domains. Trainings, consultations, reforms of the sergeant training system are being conducted," Papikyan noted.
Also, the defense minister expressed satisfaction with the pace and dynamics of Armenia’s collaboration with the US, and expressed hope that it will deepen even more.