22 նահանգի, ինչպես նաև Սան Ֆրանցիսկո քաղաքի և Կոլումբիայի շրջանի գլխավոր դատախազները հայցեր են ներկայացրել՝ փորձելով արգելափակել նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ ըստ ծննդյան ԱՄՆ քաղաքացիություն ստանալու իրավունքը սահմանափակելու գործադիր հրամանը, հաղորդում են ABC-ն և AP-ն:
Երդմնակալության օրը նախագահը հրաման է ստորագրել, ըստ որի՝ հաջորդ ամսից ԱՄՆ-ում անօրինական կամ ոչ ներգաղթային վիզա ունեցող մայրերից ԱՄՆ-ում ծնված երեխաներն այլևս չեն կարողանա ինքնաբերաբար դառնալ ԱՄՆ քաղաքացի:
ԱՄՆ քաղաքացիության իրավունքը բոլոր նրանց համար, ովքեր ծնվել են ԱՄՆ հողում, ամրագրված է ԱՄՆ Սահմանադրության 14-րդ ուղղումով: «Նախագահը չի կարող գրչի մի հարվածով չեղյալ հայտարարել 14-րդ ուղղման գոյությունը։ Վերջապետ», - ասել է Նյու Ջերսիի գլխավոր դատախազ Մեթ Պլատկինը:
Մասաչուսեթսում և Նյու Հեմփշիրում մի քանի ոչ կառավարական կազմակերպություններ, որոնք պաշտպանում են միգրանտների իրավունքները, նույնպես երեքշաբթի հայցեր են ներկայացրել՝ Թրամփի հրամանը հակասահմանադրական ճանաչելու պահանջով, հայտնում է ABC-ն։
Հայցվորները պնդում են, որ երկրում տարեկան 150,000 երեխա է ծնվում ոչ քաղաքացի ծնողներից, և որ հրամանով նախատեսված միջոցների իրականացումը նրանց կկանգնեցնի արտաքսման վտանգի առջեւ: Նրանք վախենում են, որ երեխաները կարող են զրկվել բժշկական օգնության հասանելիությունից:
Սպիտակ տունն ընդգծել է, որ իրենք պատրաստ են դատական գործընթացների։ «Արմատական ձախերը կարող են կամ հակառակ ալիքի վրա լողալ և դիմակայել ժողովրդի ճնշող կամքին, կամ կարող են միանալ մեզ և աշխատել նախագահ Թրամփի հետ»,- ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի տեղակալ Հարիսոն Ֆիլդսը։

Attorneys general in 22 states, as well as the city of San Francisco and the District of Columbia, on Tuesday filed lawsuits to try to block President Donald Trump's executive order to limit birthright US citizenship, report ABC and AP.
On Inauguration Day on Monday, Trump signed an executive order that, starting next month, children born in the US to mothers with illegal or nonimmigrant visas will no longer be able to automatically become US citizens.
The right to US citizenship for anyone born on US soil is enshrined in the 14th Amendment to the US Constitution.
“The president cannot, with a stroke of a pen, write the 14th Amendment out of existence, period,” New Jersey Attorney General Matt Platkin said.
Nonprofit groups in Massachusetts and New Hampshire also filed federal lawsuits challenging the executive order on Monday, ABC reports.
According to the lawsuit filed, about 150,000 children born each year to two parents who are noncitizens and lack legal status could lose access to basic health care, foster care, and early interventions for infants, toddlers, and students with disabilities.
"They will all be deportable, and many will be stateless," the lawsuit added.
The White House said it’s ready to face the states in court.
“Radical Leftists can either choose to swim against the tide and reject the overwhelming will of the people, or they can get on board and work with President Trump,” White House deputy press secretary Harrison Fields said.