ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Կանադան անվանել է «ոչ կենսունակ երկիր»՝ անբավարար պաշտպանական ծախսերով։ Այս մասին կիրակի օրը հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
«Պաշտպանության վրա շատ քիչ են ծախսում։ Նրանք լիովին անպաշտպան են, քանի որ ենթադրում են, որ մենք իրենց պաշտպանելու ենք։ Բայց փաստն այն է, որ մենք տարեկան մոտ 200 մլրդ դոլարով սուբսիդավորում ենք նրանց։ «Եթե մենք դադարենք դա անել, եթե մենք մաքսատուրքեր սահմանելով թույլ չտանք նրանց մեքենաներ արտադրել, նրանք կենսունակ երկիր չեն լինի», - ասել է նա լրագրողներին իր ինքնաթիռում փետրվարի 10-ին Լուիզիանա թռչելիս:
«Ես սիրում եմ Կանադայի ժողովրդին, մենք հիանալի հարաբերություններ ունենք, և ամենամեծ բանը, որ նրանք կարող են անել՝ դառնալ 51-րդ նահանգը։ Պատկերացրեք, թե որքան գեղեցիկ կարող է լինել այս երկիրը առանց այդ արհեստական ​​գծի [սահմանի], որը ինչ-որ մեկը գծել է տարիներ առաջ», - հավելել է ամերիկացի առաջնորդը:
Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը փետրվարի 9-ին հայտարարել է, որ ամերիկացի առաջնորդը չի պատրաստվում ներխուժել Կանադա։

Американский лидер Дональд Трамп назвал Канаду «нежизнеспособной страной» с недостаточными оборонными расходами. Об этом в воскресенье сообщил пресс-пул Белого дома.
«Они тратят очень мало на оборону. Они совершенно не защищены, потому что предполагают, что мы защитим их. Но дело в том, что мы субсидируем их примерно на $200 млрд в год. Если мы перестанем делать это, если за счет введения пошлин не будем позволять им производить машины, они окажутся нежизненноспособной страной», - сказал он 10 февраля журналистам на борту своего самолета во время его следования в штат Луизиана.
«Я люблю народ Канады, у нас отличные отношения, и самое замечательное, что они могут сделать, - это стать 51-м штатом. Представьте, какой красивой могла бы быть эта страна без искусственно проведенной линии [границы], которую кто-то начертил много лет назад», - добавил американский лидер.
Помощник Трампа по национальной безопасности Майк Уолтц 9 февраля заявил, что американский лидер не планирует вторжение в Канаду.