Այն զբոսաշրջիկների համար, որոնք Վենետիկ կժամանեն վերջին պահին, մուտքի վճարը կկրկնապատկվի՝ նախորդ տարվա 5 եվրոյից հասնելով 10 եվրոյի, հայտնում է CNN-ը։
Բացի այդ, վճարը կգանձվի գրեթե երկու անգամ ավելի հաճախ, քան նախորդ տարի։
Խոսքը վերաբերում է ապրիլի 18-ից մայիսի 4-ն ընկած ժամանակահատվածին, որն այնուհետեւ շարունակվում է յուրաքանչյուր ուրբաթ, շաբաթ և կիրակի մայիսից մինչև հուլիսի վերջ։ Ինչպես նախկինում, վճար կգանձվի այն այցելուներից, որոնք գիշերակաց չեն պատվիրել և քաղաքում են գտնվելու առավոտյան 8:30-ից մինչև 16:00-ն ընկած ժամանակահատվածում:
10 եվրո վճարը երկու անգամ կկրճատվի չորս և ավելի օր առաջ տոմսեր պատվիրողների համար:
«Պիլոտային նախագիծը (2024 թվականին) աշխատեց»,- ասել է քաղաքային զբոսաշրջության խորհրդական Սիմոնե Վենտուրինին Միլանի BIT զբոսաշրջության տոնավաճառում։
«Նպատակը մնում է նույնը՝ ստեղծել զբոսաշրջային հոսքի կառավարման նոր համակարգ և չխրախուսել մեկօրյա զբոսաշրջությունը մի քանի ժամանակահատվածում՝ քաղաքի նուրբ և յուրահատուկ բնությանը համապատասխան, երաշխավորել նրան արժանի հարգանքը»,- հավելել է նա։

Для тех туристов, которые приезжают в Венецию в последний момент, плата за въезд удвоится с прошлогодних 5 евро до 10 евро, сообщает CNN.
Кроме того, плата будет взиматься почти в два раза чаще, чем в прошлом году.
Речь идет о периоде с 18 апреля по 4 мая, который затем продолжается каждую пятницу, субботу и воскресенье с мая по конец июля. Как и прежде, плата взимается с посетителей, не забронировавших ночлег, находящихся в городе с 8:30 до 16:00.
Плата в размере 10 евро будет снижена вдвое для тех, кто бронирует билеты на четыре и более дней вперед.
«Пилотный проект (2024 года) сработал», - рассказал советник по туризму города Симоне Вентурини на туристической выставке BIT в Милане.
«Цель остается прежней: создать новую систему управления туристическим потоком и не поощрять однодневный туризм в несколько периодов, в соответствии с тонкой и уникальной природой города, чтобы гарантировать уважение, которого он заслуживает», - добавил он.