Հայաստանի երկրորդ նախագահ, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության առաջին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը բարձրացրել էց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի օկուպացիայի եւ հանրապետության ղեկավարների գերեվարման վերջին ժամերի վարագույրը։
«Ես օրը 10 անգամ շփվում էի Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարների հետ։ Փորձեցի տարբերակներ գտնել նրանց հանելու համար։ Ես հիմա շատ բան չեմ կարող խոսել: Որովհետեւ հարցեր են առաջանալու՝ ինչպես եւ ինչ ձեւով։ Դատավարության այս ամոթալի պատկերը (Բաքվում) կանգնել է իմ աչքերի առաջ։ ՀՀ-ն ամեն ինչ պետք է աներ նրանց դուրս հանելու համար։ Ուղարկեիքք ուղղաթիռ, բանակցեիք խաղաղապահների հետ։ Ես փորձեցի այս հարցը լուծել առանց իշխանությունների (Հայաստանի) մասնակցության։ Աշխատեիք օրը 24 ժամ, այլ ոչ թե միտինգների գնայիք։ Երեւի մի օր երկրորդ գիրքը գրեմ եւ մանրամասնեմ»,- նշել է Քոչարյանը։

Второй президент Армении, первый президент Нагорно-Карабахской Республики Роберт Кочарян приоткрыл завесу над последними часами оккупации Нагорного Карабаха Азербайджаном и захвата в плен руководителей республики.
«По 10 раз в день был на связи с руководителями Нагорного Карабаха. Пытался найти варианты вывезти их. Сейчас о многом говорить не могу. Потому что возникнут вопросы, как и каким путем. Эта позорная картина судилища (в Баку) стояла у меня перед глазами. РА должна была сделать все, чтобы вывезти их. Послать вертолет, договориться с миротворцами. Я пытался решить этот вопрос без участи властей (Армении). 24 часа в день работать, а не ходить на митинги. Может, когда-то напишу вторую книгу и изложу подробности», - отметил Кочарян.