Թափոնների հավաքման և փոխադրման միասնական համակարգի բացակայության պատճառով Գազայի հատվածի քաղաքների և ավանների փողոցներում օրական ավելի քան 2000 տոննա աղբ, կեղտաջրեր և կենսական գործունեության թափոններ են կուտակվում։ Դրա մասին ասված է Oxfam միջազգային բարեգործական և մարդասիրական կազմակերպության զեկույցում։
Նշվում է, որ ավերված քաղաքային ենթակառուցվածքների և կոյուղու համակարգի պատճառով «ավելի քան 2000 տոննա աղբ, որը բաց կոյուղաջրերի, կենսական գործունեության թափոնների և կեղտաջրերի թունավոր համակցություն է, ամեն օր կուտակվում է պաղեստինյան անկլավի քաղաքների և բնակավայրերի փողոցներում»:
«Գազայի հատվածում հարյուր հազարավոր փախստականներ ստիպված են եղել իրենց վրանների կողքին ժամանակավոր ջրամբարներ փորել՝ աղբ հավաքելու համար: Ամեն օր մոտավորապես 130 հազար խմ. չմաքրված կեղտաջրերը լցվում են Միջերկրական ծով և Գազայի միակ ջրատար մակերևույթ»,- նշել է Գազայի հատվածում Oxfam-ի համակարգող Կլեմենս Լագուարդան:
Կազմակերպությունը ընդգծել է նաև, որ աղբի և թափոնների օրեցօր աճող ծավալը՝ զուգորդված մաքուր ջրի սուր պակասի հետ, արդեն «վարակիչ հիվանդությունների և ջրային հիվանդությունների բռնկումներ է առաջացրել»։

Due to the lack of a unified waste collection and transportation system, more than 2,000 tons of garbage, sewage, and waste from vital activities accumulate daily on the streets of cities and towns in the Gaza Strip. This is stated in a press release by the international charity and humanitarian organization Oxfam.
It is noted that due to the destroyed urban infrastructure and sewage system, more than 2,000 tons of garbage—which is a toxic combination of open sewage, waste from vital activities and sewage—pile up daily on the streets of cities and towns in this Palestinian enclave.
“Hundreds of thousands of displaced people across the Gaza Strip have had to resort to digging makeshift cesspits next to their tents. This daily discharge of approximately 130,000 cubic meters—the equivalent of 52 Olympic pools—of untreated sewage is contaminating the Mediterranean Sea and Gaza’s only aquifer," said Clemence Lagouardat, Oxfam’s Humanitarian Coordinator in Gaza.
Also, Oxfam stressed that this growing amount of garbage and waste, combined with an acute shortage of clean water, has "triggered an explosion of waterborne and infectious diseases."