ԱՄՆ-ը ծրագրում է առաջիկայում գագաթաժողով կազմակերպել կառուցապատողների եւ նախագծողների մասնակցությամբ՝ քննարկելու համար Գազայի հատվածի վերականգնման ծրագիրը։ Այս մասին տեղեկացրել է Bloomberg գործակալությունը՝ հղում կատարելով ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆին։
«Մենք շուտով գագաթաժողով կանցկացնենք՝ հավանաբար Մերձավոր Արեւելքի տարածաշրջանի խոշոր կառուցապատողների, բազմաթիվ արաբ ծրագրավորողների եւ դիզայներների հետ»,- մեջբերել է գործակալությունը Ուիթքոֆի խոսքերը։
Ուիթքոֆի տեղեկացմամբ՝ շատ երկրներ մոտեցել են Միացյալ Նահանգներին՝ ցանկանալով մաս կազմել Գազայի բնակչության համար «ինչ-որ մշտական ​​լուծման» նպատակով: Նա նշել է, որ «խոսքը Գազայի բնակիչների վտարման մասին չէ», սակայն անիրագործելի է համարում նրանց այնտեղ մնալը 10-15 տարի, որոնք, ԱՄՆ կառավարության կարծիքով,կպահանջվեն անկլավն ամբողջությամբ վերականգնելու համար։

США планируют проведение в ближайшее время саммита с участием застройщиков и проектировщиков для обсуждения плана по восстановлению сектора Газа. Об этом сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на Стивена Уиткоффа, спецпосланника президента США.
«Мы в скором времени проведем саммит, вероятно, с крупнейшими застройщиками ближневосточного региона, многими арабскими девелоперами и проектировщиками», - приводит агентство слова Уиткоффа.
Согласно информации Уиткоффа, многие страны обратились к США с желанием стать частью «некоего постоянного решения» для жителей Газы. Он отметил, что «речь не идет о выселении» жителей Газы, однако считает непрактичным их пребывание там в течение 10-15 лет, которые, по мнению правительства США, потребуются для полного восстановления анклава.