Հայաստանի իշխանություններն Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ միասնական քաղաքականություն են վարում հայ ժողովրդին գլխատելու համար։ Այս մասին Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում հայերի ջարդերի զոհերի հիշատակին նվիրված ակցիայի ժամանակ հայտարարել է քաղաքագետ Էդգար Էլբակյանը։
Էլբակյանը հարց ուղղեց հանրությանը, թե ինչո՞ւ, չնայած ՀՀ իշխանությունների հավաստիացումներին, Արցախի հանձնումից հետո Ադրբեջանը չի ուզում կանգ առնել, այլ ավելին ու ավելին է պահանջում։ Ինչո՞ւ թուրքերը կանգ չառան Հայոց ցեղասպանությունից հետո։ Ինչո՞ւ ՀՀ-ն զիջեց Արցախը, իսկ հիմա Բաքուն պահանջում է Սյունիքը։
«Նրանք, ովքեր կարծում են, որ 21-րդ դարում ցեղասպանություն անհնար է, սխալվում են»,- հիշեցրեց Էլբակյանը։ Նրա խոսքով, Բաքվում հայ գերիների ստույգ թիվը հայտնի չէ, քանի որ ՀՀ իշխանությունները գործարքի մեջ են Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ։
«Սա ապրիլի 24-ն է։ Թուրքերը փորձում են գլխատել, ապա ոչնչացնել հայ ժողովրդին։ Նույնը տեղի է ունենում հայաստանյան դատարաններում, որտեղ դատում են քաղաքական առաջնորդներին ու գեներալներին։ Սա միասնական քաղաքականություն է։ Նպատակն աղետի նախօրեին ժողովրդին գլխատելն է»,- ասաց Էլբակյանը՝ կոչ անելով բոլորին պայքարել և հիշել, որ Բաքվում Արցախի գերեվարված ղեկավարները, խոշտանգումների սպառնալիքի տակ, չեն տալիս իրենցից պահանջվող ցուցմունքները, և իրենց ապրած ամեն օրը գերպայքար է։

Власти Армении проводят единую с Азербайджаном и Турцией политику по обезглавливанию армянского народа. Об этом заявил политолог Эдгар Элбакян во время митинга в память жертв резни армян в азербайджанском городе Сумгаит.
Элбакян адресовал вопрос общественности – почему вопреки заверениям властей РА после сдачи Арцаха Азербайджан не желает остановиться, а требует все больше? Почему после Геноцида армян турки не остановились? Почему вдасти РА отдали Арцах, а Баку теперь требует Сюник?
«Ошибаются те, кто полагает, что в 21 геноцид невозможен», - напомнил Элбакян. По его словам, точные цифры пленных армян в Баку не известны, потому что власти РА в сделке с Азербайджаном и Турцией.
«Это 24 апреля. Турки пытаются обезглавить и после уничтожить сам армянский народ. То же в армянских судах, где судят политических лидеров и генералов. Это единая политика. Цель – в преддверии катастрофы обезглавить народ», - заявил Элбакян, призвав всех бороться, и помнить, что в Баку пленные руководители Арцаха перед угрозой пыток не дают требуемых у них показаний, и каждый прожитый ими день - сверхборьба.