Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան հրամանագիր է ստորագրել երկրի Ազգային անվտանգության խորհրդի ձեւավորման մասին, հայտնել է SANA գործակալությունը։
«Ազգային անվտանգության խորհուրդը ձեւավորվում է հանրապետության նախագահի նախագահությամբ։ Նպատակն է համակարգել եւ կառավարել անվտանգության եւ քաղաքական խնդիրները»,- մեջբերել է գործակալությունը հրամանագիրը։
Խորհրդի կազմում կլինեն արտաքին գործերի, պաշտպանության, ներքին գործերի նախարարները եւ երկրի հետախուզական գործակալության ղեկավարը։ Բացի այդ, խորհուրդը կունենա երկու խորհրդատվական անդամ եւ տեխնիկական փորձագետ՝ նշանակված Շարաայի կողմից:
«Ազգային անվտանգությանը եւ պետության առջեւ ծառացած մարտահրավերներին վերաբերող որոշումները կընդունվեն նրա (Ազգային անվտանգության խորհրդի- ԻՖ) անդամների հետ խորհրդակցելով»,- նշվել է հրամանագրում։

Временный президент Сирии Ахмед аш-Шараа издал указ о формировании Совета национальной безопасности страны, сообщает агентство SANA.
«Совет национальной безопасности формируется под председательством президента республики. Его целью является координация и управление вопросами безопасности и политики», - цитирует агентство указ.
В состав совета войдут министры иностранных дел, обороны, внутренних дел и глава разведывательного управления страны. Кроме того, в совете будут два члена-консультанта и технический эксперт, назначенные Шараа.
«Решения, связанные с национальной безопасностью и вызовами, стоящими перед государством, будут приниматься в консультации с его (совета нацбезопасности - ИФ) членами», - отмечается в указе.