Կարոտախտը կարող է տարակուսելի լինել ոմանց համար, քանի որ զգացմունքները կարող են ստեղծել վարդագույն ակնոցների անպտուղ պատկերներ, կպչուն սենտիմենտալություն և կյանքի մոռացված անցյալում:
Բայց մարդիկ, ովքեր հակված են կարոտախտի, առավելություն ունեն իրենց առողջության և բարեկեցության հարցում, ցույց է տալիս նոր ուսումնասիրությունը:
Կարոտախտ ունեցող մարդիկ ավելի շատ մտերիմ ընկերներ ունեն և ավելի շատ ջանքեր են գործադրում ընկերությունն ու հարաբերությունները պահպանելու համար, քան ավելի քիչ սենտիմենտալ մարդիկ, հայտնում են հետազոտողները Cognition and Emotion ամսագրում:
Նույնիսկ դեռահասները կարող են զգալ կարոտախտ և դրանից օգուտ քաղել, ասում են հետազոտողները:
«Մարդիկ, ովքեր ավելի հաճախ են զգում կարոտախտը և գնահատում են այս հիշողությունները, ավելի լավ են գիտակցում իրենց հարաբերությունների կարևորությունը և դրանք պահպանելու անհրաժեշտությունը», - ասում է առաջատար հետազոտող Կուան-Ջու Հուանգը, Ճապոնիայի Կիոտոյի համալսարանի դոկտորանտ:
«Սա նշանակում է, որ նման ընկերությունները կարող են ավելի երկարատև լինել, նույնիսկ երբ մենք մեծանում ենք, և մեր կյանքը, հետաքրքրություններն ու պարտականությունները փոխվում են»,- նշել է գիտնականը։

Ностальгия может вызывать у некоторых недоумение, поскольку эта эмоция может навевать бесплодные образы розовых очков, липкой сентиментальности и жизни в забытом прошлом.
Но люди, склонные к ностальгии, имеют преимущество, когда речь идет об их здоровье и благополучии, говорится в новом исследовании.
Ностальгирующие люди имеют больше близких друзей и прилагают больше усилий для поддержания дружбы и отношений, чем менее сентиментальные, сообщают исследователи в журнале Cognition and Emotion.
Даже подростки могут испытывать ностальгию и извлекать из нее пользу, отмечают исследователи.
«Люди, которые чаще испытывают ностальгию и ценят эти воспоминания, лучше осознают важность своих отношений и необходимость их поддерживать», - рассказал ведущий исследователь Куан-Джу Хуанг, докторант Киотского университета в Японии.
«Это означает, что такие дружеские отношения могут быть более долговечными, даже когда мы становимся старше и наша жизнь, интересы и обязанности меняются», - отметил ученый.