Հաքերները կոտրել են Ֆրանսիայի իշխող կուսակցության անդամ Վալերի Բուայեի կայքը, ով այդ երկրի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի նախաձեռնողն է:
Բացի այդ, Բուայեն հայտարարել է, որ բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն, երբ իրեն եւ իր ընտանիքի անդամներին սպառնացել են սպանել, հաղորդում է MIGnews.com-ը:
Հաքերները պատգամավորի կայքի գլխավոր էջում տեղադրել են Թուրքիայի դրոշը եւ դիմում ուղղված Ֆրանսիայի կառավարությանն ու ֆրանսահայ համայնքին: Նրանք հայտարարել են, որ այդ օրինագիծը նախատեսված է Ֆրանսիայիում ապրիլին կայանալիք ընտրություններում ձայներ գնելու համար:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Facebook սոցիալական ցանցի թուրք օգտագործողները հայհոյանքներով ու վիրավորանքներով լի արտահայտություններով էին լցրել Վալերի Բուայեի էջը:
Թուրքերը մի քանի ադրբեջանցիների հետ Բուայեի էջը «նախշել» էին հայհոյանքներով, վիրավորանքներով լի մեկնաբանություններով` ուղղված եւ Բուայեին, ողջ Ֆրանսիային, եւ այդ երկրի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին ու բոլոր ֆրանսիացիներին:
Նույն հոդվածների ներքո, հայ օգտագործողներն իրենց շնորհակալությունն էին հայտնել ֆրանսիացի պատգամավորին:
Նշենք, որ Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովն իր դեկտեմբերի 22-ի նիստում, ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Օրենքը, ցեղասպանության փաստը ժխտելու դեպքում, նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում եւ 45 հազար եվրո տուգանք: Դեկտեմբերի 7-ին այս օրինագիծն ընդգրկվել էր Ֆրանսիայի ԱԺ իրավական հարցերի հանձնաժողովի օրակարգ:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան նախքան քվեարկությունը, Ֆրանսիային սպառնում էր լուրջ հետեւանքներով, ընդհուպ մինչեւ Փարիզում Թուրքիայի դեսպանի հետկանչը եւ առեւտրային հարաբերությունների խզումը:

Hackers broke into the computer of French ruling party member Valerie Boyer, the MP who had introduced to the French National Assembly the bill that criminalizes the denial of Armenian Genocide.
In addition, Boyer informed that she filed a complaint with the police when she and her family members received a death threat, MIGnews.com informs.
The hackers posted Turkey’s flag on MP’s website and an address to the French government and the French-Armenian community. They stated that this bill aims to buy votes for the French elections to be held next April.
And earlier, Turks, along with several Azerbaijanis, had “decorated” Valerie Boyer’s Facebook account with profanities and insults directed at Boyer, France, French President Nicolas Sarkozy, and all French.
The Armenians, on the other hand, had thanked the French MP.
To note, the French National Assembly passed, on December 22, the bill that criminalizes the denial of genocides. But the bill still needs to be approved by the French Senate. The bill sets a one-year prison sentence plus a 45-thousand-Euro fine for anyone who denies genocides. And in reprisal to the passage of this bill, Turkey recalled its ambassador to France, and Turkish PM Recep Tayyip Erdogan announced Turkey’s eight-point sanctions against France.