ԱՄՆ կառավարությունը միլիոնավոր դոլարներ է վճարել արմատական ​​«Թալիբան» շարժմանը Աֆղանստանում կալանավորված ամերիկացի քաղաքացի Ջորջ Գլեզմանին ազատ արձակելու համար։ Այս մասին հայտնում է Aamaj News գործակալությունը՝ հղում անելով աֆղանական հետախուզական ծառայությունների աղբյուրներին։
Ըստ նրանց՝ ԱՄՆ-ն թալիբներին միլիոնավոր դոլարներ է վճարել 66-ամյա Գլեզմանին ազատ արձակելու համար, մինչդեռ «մեկ տասնյակից ավելի ամերիկացիներ գերության մեջ են մնում», և նրանց կարգավիճակն անհայտ է։ Ինչպես նշել է զրուցակիցներից մեկը, գործարքի գլխավոր նախաձեռնողը եղել է Աֆղանստանի հարցերով ԱՄՆ նախկին հատուկ ներկայացուցիչ Զալմայ Խալիլզադը։
Թալիբները, ըստ էության, առանց որևէ լուրջ զիջման կամ որևէ պարտավորություն ստանձնելու, նյութական և իմիջային օգուտներ են ձեռք բերել, ինչպես նաև ամրապնդել են իրենց դիրքերը Վաշինգտոնի հետ փոխգործակցության մեջ, հավելել է գործակալության աղբյուրը։
Ամերիկյան Delta Air Lines ավիաընկերության մեխանիկ Գլեզմանը ձերբակալվել է թալիբների կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերին Աֆղանստանում ճանապարհորդելիս: Տասը ամիս անց Պետդեպարտամենտը նրան հայտարարեց «սխալ կերպով կալանավորված»՝ վարչակազմին տալով նրան ազատելու լայն լիազորություններ: Մարտի 20-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Գլեզմանը ազատ է արձակվել և վերադառնում է հայրենիք։

The US authorities have paid millions of dollars to the radical Taliban movement for the release of American citizen George Glezmann detained in Afghanistan. This was reported by the Aamaj News agency with reference to sources in the Afghan intelligence services.
According to their information, the US paid millions of dollars to the Taliban for the release of 66-year-old Glezmann, while “more than a dozen other American citizens remain in captivity” and their condition is unknown. According to one of the interlocutors, the main initiator of the deal was former U.S. special envoy for Afghanistan Zalmay Khalilzad.
The Taliban, in fact, without making serious concessions or giving any commitments, benefited materially and image-wise, and strengthened their position in interaction with Washington, the agency source added.
Glezmann, a mechanic for US-based Delta Air Lines, was detained by the Taliban in December 2022 while traveling in Afghanistan. Ten months later, the State Department deemed him “unlawfully detained,” giving the administration broad authority to recover him. On March 20, U.S. Secretary of State Marco Rubio announced that Glezmann had been released and was returning to his home country.