Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը մեկնում է ԱՄՆ՝ ռազմավարական բանակցությունների համար, սա նրա առաջին այցն է նախագահ Դոնալդ Թրամփի երկրորդ ժամկետի մեկնարկից հետո, գրել է Hurriyet Daily News-ը։
Ֆիդանի Վաշինգտոն կատարելիք այցի ընթացքում ռազմավարական բանակցություններ են նախատեսվում պետքարտուղար Մարկ Ռուբիոյի հետ։
Անունը չնշած թուրք դիվանագետները հայտնել են, որ Ֆիդանը մարտի 25-26-ը կլինի Վաշինգտոնում։
«Ակնկալվում է, որ բանակցությունները կկենտրոնանան Թուրքիա-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերություններում հնարավոր ռազմավարական քայլերի եւ պետությունների ղեկավարների մակարդակով ապագա այցերի նախապատրաստման վրա»,- նշել են նրանք։
Դրանից ոչ շատ առաջ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը առաջին հեռախոսազրույցն էր ունեցել Թրամփի հետ։
Ակնկալվում է, որ զրույցի առանցքային թեմաները կլինեն Ուկրաինայի դեմ ռուսական պատերազմին վերջ տալու ջանքերը, Սիրիայում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները եւ երկկողմ հարաբերությունների հարցերը, մասնավորապես պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության զարգացումը։ Մասնավորապես, Ֆիդանը կբարձրացնի 2020թ. կիրառված ամերիկյան CAATSA պատժամիջոցները չեղարկելու եւ Թուրքիան F-35 ծրագրին վերադարձնելու հարցը, որից նա բացառվել էր Ռուսաստանից С-400 ՀՕՊ համակարգեր գնելուց հետո։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ պատժամիջոցներն էին հիմնական պատճառը, որ Թուրքիան երկար ժամանակ չէր համաձայնում Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին։
Աղբյուրների համաձայն՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմի հարցում Ֆիդանը նախատեսում է հիշեցնել Անկարայի խաղաղապահ նախաձեռնությունները այս տարիների ընթացքում եւ հաղորդել այն մասին, որ Թուրքիան պատրաստ է աջակցել ԱՄՆ ջանքերին հրադադարի համար, որից հետո կկնքվի անժամկետ խաղաղության համաձայնագիր։
Ֆիդանը կհորդորի ԱՄՆ-ին չեղարկել Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները, որտեղ ռեժիմը փոխվել է, եւ համագործակցել Թուրքիայի հետ Սիրիային մարդասիրական օգնության եւ վերականգնմանն աջակցելու հարցում։ Կխոսվի նաեւ ԻՊ-ի դեմ պայքարում համագործակցության եւ Սիրիայի արեւելքում կալանավայրերի ու ճամբարների վերահսկողության մասին։ Թուրք նախարարը նաեւ կոչ կանի Միացյալ Նահանգներին «օգտագործել իր ազդեցությունն Իսրայելի վրա»՝ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունում կայուն հրադադար հաստատելու համար։

Turkish Foreign Minister Hakan Fidan is traveling to the United States for strategic talks, his first visit since the start of President Donald Trump's second term, Hurriyet Daily News reports.
During Fidan's visit to Washington, strategic talks are scheduled with Secretary of State Marco Rubio.
Unnamed interlocutors among Turkish diplomats said Fidan will be in Washington on March 25-26.
“The talks are expected to focus on strategic steps that can be taken in Turkey-U.S. bilateral relations and preparations for future visits at the level of heads of state,” they said.
Key topics of conversation are expected to include efforts to end Russia's war against Ukraine, recent developments in Syria and bilateral issues, particularly the development of defense industry cooperation. In particular, Fidan will raise the issue of lifting US sanctions under CAATSA, applied in 2020, and Turkey's return to the F-35 program - from which it was excluded after the purchase of S-400 air defense systems from Russia.
Asking for the US to lift sanctions and fighter jets was a key reason why Turkey has long withheld consent for Finland and Sweden to join NATO.
According to sources, on the issue of the Russia-Ukraine war, Fidan plans to recall Ankara's peacemaking initiatives over the years and convey the message that Turkey is ready to facilitate U.S. efforts for a cease-fire followed by an open-ended peace agreement.
Fidan will call on the U.S. to lift sanctions on Syria, where the government has changed hands, and to cooperate with Turkey on humanitarian aid for Syria and support for reconstruction. It will also talk about cooperation in countering ISIS and controlling detention centers and camps in eastern Syria. The Turkish minister will also call on the U.S. to “use influence with Israel” for a sustainable ceasefire in the Israeli-Palestinian conflict.