Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը նոր ֆինանսական տարում (2025թ. ապրիլի 6-ից մինչեւ 2026թ. ապրիլի 5-ը) կավելացնի ռազմական ծախսերը մինչեւ ՀՆԱ 2,36 տոկոսը: Այս մասին հայտնել է Financial Times թերթը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ մարտի 26-ին Միացյալ Թագավորության ֆինանսների նախարարության ղեկավար Ռեյչլ Ռիվսը բրիտանական խորհրդարանի Համայնքների պալատում ելույթի ժամանակ կհայտարարի ռազմական բյուջեն 2,2 մլրդ ֆունտ ստեռլինգով (2,9 մլրդ դոլարով) ավելացնելու մասին, ինչի արդյունքում պաշտպանության ընդհանուր ծախսերը հաջորդ ֆինանսական տարում կկազմեն ՀՆԱ գրեթե 2,4 տոկոսը։ Այդ միջոցները վերցվելու են մարդասիրական օգնության միջազգային ծրագրերից։
Փետրվարի 25-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հայտնել էր, որ երկրի պաշտպանական ծախսերը ներկա 2,3 տոկոսից կհասցվեն ՀՆԱ 2,5 տոկոսի մինչեւ 2027թ.: Նա ընդգծել է, որ Լոնդոնը ծրագրում է ռազմական ծախսերը հասցնել ՀՆԱ 3 տոկոսին հաջորդ գումարման խորհրդարանում, որի ընտրությունները տեղի են ունենալու 2029թ. օգոստոսից ոչ ուշ։

The UK government will bring military spending to 2.36% of GDP in the new fiscal year (from April 6, 2025 to April 5, 2026). This was reported by the Financial Times.
According to its information, on March 26, the head of the Ministry of Finance of the United Kingdom Rachel Reeves during a speech in the House of Commons of the British Parliament will announce an increase in the military budget by £2.2 billion ($2.9 billion), as a result of which total defense spending will amount to almost 2.4% of GDP in the next fiscal year. The funds will be taken from international humanitarian aid programs.
On February 25, British Prime Minister Keir Starmer announced that the country's defense spending will be raised from the current 2.3% to 2.5% of GDP by 2027. He emphasized that London plans to bring military spending to 3% of GDP in the next parliament, with elections to be held no later than August 2029.