ԱՄՆ-ը մտադիր է երկար ժամանակ շարունակել հարվածներ հասցնել Եմենի հութիների «Անսար Ալլահ» ապստամբական շարժման դիրքերին։ Այս մասին չորեքշաբթի հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ Սպիտակ տանը պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
«Այդ հարվածները շատ հաջող էին, դրանք գերազանցեցին մեր բոլոր ակնկալիքները: Մենք հարվածեցինք նրանց շատ ուժեղ, շատ հաջող: Եվ մենք կշարունակենք դա անել դեռ երկար»,- ասել է ԱՄՆ առաջնորդը:
Միաժամանակ Թրամփը կտրուկ է արձագանքել Եմենի դեմ ամերիկյան զինված ուժերի հարձակումների վերաբերյալ Signal մեսենջերում տվյալների արտահոսքի հետ կապված սկանդալի մասին հարցին։ «Ոչ մի վնաս չկար, քանի որ հարձակումն այդ գիշեր աներեւակայելի հաջող էր, ինչպես հաջորդ չորս կամ հինգ գիշերներին: Ահա թե ինչի մասին պետք է խոսել։ Դա պետք է աներ քնկոտ [կառավարական ամենաբարձր պաշտոնում Թրամփի նախորդը] Ջո Բայդենը։ Բայց նա քնում էր ղեկին, բացառությամբ, իհարկե, երբ խոսքը փող գողանալու մասին էր»,- ասել է Թրամփը։

The United States intends to continue striking positions of the Yemeni Ansar Allah rebel Houthis for a long time to come. US President Donald Trump said this on Wednesday while answering questions from reporters at the White House.
“These strikes have been very successful; they have exceeded our wildest expectations. We hit them very hard, very successfully. And we will continue to do so for a long time to come,” the American leader said.
At the same time, Trump reacted sharply to a question regarding the scandal of the Signal messenger leak about the US military strikes on Yemen. “There was no damage because the attack that night was incredibly successful, as it was the next four or five nights. That's what should be talked about. It should have been done by the still-sleepy [Trump's predecessor in the nation's highest office] Joe Biden. But he was asleep at the wheel, except, of course, when it came to stealing money,” Trump said.