Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը շաբաթ օրն Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ «շատ դրական» զրույցից հետո հայտարարել է, որ Ուկրաինան պատրաստ է անվերապահ հրադադարի, և Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի գլխավորած այսպես կոչված «Կամավորների կոալիցիան» կշարունակի աշխատել դրան և Ուկրաինայում երկարատև խաղաղության հասնելու համար։
«Պատերազմի ավարտn Ուկրաինայում։ Սա այն նպատակն է, որը մենք կիսում ենք (ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ», - գրել է Մակրոնն X սոցիալական ցանցում։ Ուկրաինան պատրաստ է անվերապահ հրադադարի։ Նախագահ Զելենսկին այսօր կրկին ինձ ասաց այս մասին։ Նա կցանկանար աշխատել ամերիկացիների և եվրոպացիների հետ՝ սա իրականություն դարձնելու համար»։
Ավելի վաղ, Կրեմլի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր Ռուսաստանի՝ առանց նախապայմանների հրադադարի պատրաստակամության մասին։

French President Emmanuel Macron said on Saturday, after a “very positive” exchange with Ukrainian leader Volodymyr Zelensky, that Ukraine is ready for an unconditional ceasefire and the so-called “Coalition of the willing” led by France and Britain will continue to work to achieve this as well as a lasting peace in Ukraine.
"An end to the war in Ukraine. This is a goal we share with (US) President (Donald) Trump," Macron wrote on social media X. - Ukraine is ready for an unconditional ceasefire. President Zelensky told me that again today. He would like to work with the Americans and the Europeans to make this a reality."
Earlier, Russia's readiness for a ceasefire without preconditions was announced by Kremlin spokesman Dmitry Peskov.