«ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը՝ «Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոն» և «Երիտասարդական ակումբների դաշնություն» ՀԿ–ների հետ համատեղ, 2025 թ․ մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 7-ը ՀՀ Գյումրի և Փարաքար համայնքներում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցել է անկախ դիտորդի կարգավիճակով՝ իրականացնելով ընտրական գործընթացի մշտադիտարկում, ներառյալ քվեարկության դիտորդական վերահսկողություն 14 և 31 ընտրատարածքների 98 ընտրական տեղամասերում, հայտնում են նախաձեռնությունց։
Նշվում է, որ աշխատանքի արդյունքում «ՀայաՔվե» միավորման կողմից ներգրավված դիտորդները արձանագրել են  մի շարք  ընտրախախտումներ, որոնք ուղարկվել են ՀՀ-ում հավատարմագրված բոլոր օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչություններին (դեսպանություններին և միջազգային կազմակերպությունների գրասենյակներին):

Национальное гражданское объединение «Айакве» совместно с общественными организациями «Международный центр развития парламентаризма» и «Федерацией молодежных клубов» участвовало в качестве независимого наблюдателя в выборах в органы местного самоуправления, состоявшихся с 16 марта по 7 апреля 2025 года в общинах Гюмри и Паракар. Был осуществлен мониторинг избирательного процесса, в том числе наблюдательский контроль за голосованием на 98 избирательных участках.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в офисе «Айакве», в ходе работы наблюдатели инициативы зафиксировали ряд избирательных нарушений, информация о которых отправлена во все иностранные дипломатические представительства, аккредитованные в Армении.