Հյուսիսային Կորեան փորձարկել է անցած շաբաթ գործարկված Choe Ryong բազմաթիրախ ականակրի սպառազինության համակարգերի մարտականկիրառելիությունը։ Այս մասին հայտնել է Կորեայի կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը:
Ընդգծվել է, որ ականակրի սպառազինության համակարգերի առաջին փորձարկումները տեղի են ունեցել ապրիլի 28-ին եւ 29-ին, մասնավորապես՝ իրականացվել է գերձայնային թեւավոր հրթիռների, ռազմավարական թեւավոր հրթիռների եւ զենիթային հրթիռների փորձնական արձակում, ինչպես նաեւ կրակոց 127 միլիմետր տախտակամածային ավտոմատ թնդանոթից։ Փորձարկվել են նաեւ հականավային մարտավարական կառավարվող զենքեր, տախտակամածային ավտոմատ թնդանոթներ, ծխային թնդանոթներ եւ ռադիոխանգարումների թնդանոթներ։
Ինչպես հայտնել է գործակալությունը, փորձարկումներին հետեւել է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը, որն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է «արագացնել ՌԾՈւ միջուկային սպառազինությունը՝ պետությունը եւ ծովային ինքնիշխանությունը գոյություն ունեցող եւ հնարավոր սպառնալիքներից պաշտպանելու համար»:

North Korea has tested the combat effectiveness of the Choe Ryong multi-purpose minelayer weapons system launched last week, reports the Korean Central News Agency.
The first tests of these minelayer weapons systems took place on Monday and Tuesday. In particular, test launches of hypersonic cruise missiles, strategic cruise missiles, and air defense missiles were carried out, as well as firing from a 127-millimeter deck automatic cannon.
Anti-ship tactical guided weapons, deck automatic cannons, smoke cannons, and radio jamming cannons were also tested.
These tests were followed by North Korean leader Kim Jong Un, who stressed the need to "accelerate the nuclear armament of the Navy to protect the state and maritime sovereignty from existing and potential threats."