Պրոֆեսիոնալ կրկեսի արտիստուհին Գինեսի համաշխարհային ռեկորդ է սահմանել՝ 25 րոպե 11,3 վայրկյան կախված մնալով սեփական մազերից, հաղորդում է UPI-ն։
39-ամյա Լեյլա Նունը ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Ռեդվուդ ազգային և նահանգային պարկի գեղատեսիլ վայրերից մեկում ռեկորդ է սահմանել՝ մազերով կախվելու տևողությամբ:
Նունը պատմել է, որ իրեն երկու տարի մարզումներ են պահանջվել, առանձնապես՝ դիմացկունության մարզումներ՝  ավստրալիացի Սութհակարան Շիվագնանաթուրայի 2011 թվականին սահմանած 23 րոպե 19 վայրկյանի ռեկորդը գերազանցելու համար:

A professional circus performer who specializes in hair hanging broke a Guinness World Record when she was suspended by her locks for 25 minutes and 11.3 seconds, UPI reports.
Leila Noone, 39, attempted the record for the longest time suspended by the hair in a scenic location at Redwood National and State Parks in California, USA. Noone said it took her two years of practice and endurance-building to break the record of 23 minutes and 19 seconds, which was set by Australian Suthakaran Sivagnanathurai in 2011. The performer said her goal with the record attempt was to prove what can be done with the power of the mind.