Ֆրանսիան «վճռական է տրամադրված» Պաղեստինյան պետությունը ճանաչելու հարցում, հայտարարել է երկրի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն՝ դատապարտելով Իսրայելին՝ Գազայի հատվածում նրա ռազմական արշավի և հումանիտար շրջափակման հետևանքով ստեղծված «անարդարացի» իրավիճակի համար։
Նա նաև հաստատել է, որ Փարիզը սատարում է Նիդեռլանդների նախաձեռնությանը՝ Եվրամիության և Իսրայելի միջև համագործակցության համաձայնագիրը վերանայելու հարցում, ինչը կարող է ազդել քաղաքական և տնտեսական կապերի վրա, հաղորդում է RFI-ն։
«Մենք չենք կարող Գազայի երեխաներին թողնել բռնության և ատելության ժառանգություն։ Ուստի այս ամենը պետք է դադարի, և հենց այդ պատճառով մենք վճռական ենք տրամադրված ճանաչել պաղեստինյան պետությունը», — հայտարարել է նախարարը։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ավելի վաղ չէր բացառել հնարավորությունը, որ Ֆրանսիան կդառնա վերջին եվրոպական երկիրը, որը հունիսին կայանալիք ՄԱԿ-ի համաժողովում կճանաչի պաղեստինյան պետությունը։

France is "determined" to recognize a Palestinian state, its foreign minister said on Tuesday, condemning Israel for the "indefensible" situation in Gaza created by its military campaign and humanitarian blockade, RFI reports.
Also, Jean-Noel Barrot reaffirmed that Paris backed a Netherlands-led initiative for a review of the cooperation agreement between the European Union and Israel, which could affect political and economic ties.
"We cannot leave the children of Gaza a legacy of violence and hatred. So, all this must stop, and that's why we are determined to recognize a Palestinian state," Barrot told France Inter radio.
President Emmanuel Macron has left open the possibility that France could become the latest European nation to recognize a Palestinian state at a UN conference in June.