Բանգլադեշում կիրակի օրը հատուկ դատարանում սկսվել է շեյխ Հասինայի տապալված կառավարության հետ կապված նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների մեղադրանքով առաջին դատավարությունը, հայտնում է AFP-ն։
Երկրի մայրաքաղաք Դաքքայում դատարանը պաշտոնական մեղադրանք է ընդունել ոստիկանության ութ աշխատակցի դեմ՝ անցյալ տարվա օգոստոսի 5-ին վեց ցուցարարի սպանության կապակցությամբ, այն օրը, երբ Հասինան փախել էր երկրից, երբ ցուցարարները գրոհել էին նրա պալատը։
Ութ մարդ մեղադրվում է մարդկության դեմ հանցագործությունների մեջ։ Նրանցից չորսը կալանքի տակ են, իսկ չորսը դատարանի առաջ են կանգնում հեռակա կարգով։
«Պաշտոնական դատական քննությունը սկսվել է,- լրագրողներին հայտնել է Բանգլադեշի միջազգային հանցագործությունների ազգային տրիբունալի (ICT) գլխավոր դատախազ Թաջուլ Իսլամը։ - Մեղադրող կողմը կարծում է, որ կկարողանա ապացուցել մեղադրյալների կողմից կատարված հանցագործությունները»։
Սա առաջին պաշտոնական մեղադրանքն է գործով, որը կապված է անցյալ տարվա ուսանողական ապստամբության ժամանակ տեղի ունեցած սպանությունների հետ, որը վերջ դրեց Հասինայի 15-ամյա կառավարմանը։
Ըստ Միավորված ազգերի կազմակերպության տվյալների, 2024 թվականի հուլիսից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում, երբ Հասինայի կառավարությունը սկսել է ցուցարարներին ճնշելու դաժան արշավ, սպանվել է մինչև 1400 մարդ։
Նրանց ցուցակում, ում սպառնում է դատավարություն, ընդգրկված է Դաքքայի ոստիկանության նախկին կոմիսար Հաբիբուր Ռահմանը, որին դատում են հեռակա կարգով։ Հասինան նույնպես ուղղաթիռով փախել է Հնդկաստան։ Նա մնում է կամավոր աքսորում՝ անտեսելով Դաքքայի՝ արտահանձնման մասին հարցումը՝ մարդկության դեմ հանցագործությունների մեղադրանքով դատարանի առաջ կանգնելու համար։
Հասինայի կառավարության բարձրաստիճան գործիչների նկատմամբ դատավարությունների մեկնարկը մի քանի քաղաքական կուսակցությունների առանցքային պահանջն է, որոնք այժմ պայքարում են իշխանության համար, քանի որ հարավասիական երկիրը սպասում է ընտրությունների, որոնք, ինչպես խոստացել է ժամանակավոր կառավարությունը, տեղի կունենան մինչև 2026 թվականի հունիսը։

В Бангладеш в воскресенье начался первый судебный процесс в специальном суде по обвинению бывших высокопоставленных лиц, связанных со свергнутым правительством шейха Хасины, сообщает AFP.
Суд в столице страны Дакке принял официальное обвинение против восьми сотрудников полиции в связи с убийством шести демонстрантов 5 августа прошлого года, в тот день, когда Хасина бежала из страны, когда протестующие штурмовали ее дворец.
Восемь человек обвиняются в преступлениях против человечности. Четверо из них находятся под стражей, а четверо предстают перед судом заочно.
«Официальное судебное разбирательство началось, - сообщил журналистам главный прокурор национального трибунала Бангладеш по международным преступлениям (ICT) Таджул Ислам. - Обвинение считает, что сможет доказать преступления, совершенные обвиняемыми».
Это первое официальное обвинение по делу, связанному с убийствами во время прошлогоднего студенческого восстания, которое положило конец 15-летнему правлению Хасины.
По данным Организации Объединенных Наций, в период с июля по август 2024 года, когда правительство Хасины начало жестокую кампанию по подавлению протестующих, было убито до 1400 человек.
В список тех, кому грозит судебный процесс, входит бывший комиссар полиции Дакки Хабибур Рахман, которого судят заочно. Хасина также сбежала на вертолете в Индию. Она остается в добровольном изгнании, игнорируя запрос Дакки об экстрадиции, чтобы предстать перед судом по обвинению в преступлениях против человечности.
Начало судебных процессов над высокопоставленными фигурами из правительства Хасины является ключевым требованием нескольких политических партий, которые сейчас борются за власть, поскольку страна Южной Азии ожидает выборов, которые, как обещало временное правительство, состоятся до июня 2026 года.