Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին իսրայելական գրոհներն Իրանի տարածքի դեմ անվանել է միջազգային իրավունքի աղաղակող խախտումներ՝ նշելով, որ Իրանն ակնկալում է, որ Եվրամիությունը կդատապարտի Իսրայելի հանցավոր հարվածները, տեղեկացրել է Nour News-ը։
Ուրբաթ իտալացի գործընկերոջ՝ Անտոնիո Տայանիի հետ հեռախոսազրույցում Արաղչին դատապարտել է Իրանի միջուկային ենթակառուցվածքին եւ քաղաքացիական շրջաններին հասցվող հանցավոր հարվածները։
Նա այդ գործողություններն անվանել է հանցավոր ագրեսիա՝ նշելով, որ Իրանն ակնկալում է, որ Եվրամիությունը վճռական դիրքորոշում կգրավի խախտման աղաղակող ակտի հանդեպ։
Իրանի ժողովուրդը եւ նրա կառավարությունն ակնկալում է այս ահավոր ակտի միանշանակ դատապարտում միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ Եվրամիության կողմից, ասել է Արաղչին։
Իր կողմից՝ Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին, ընդգծելով ապաթեժացման կարեւորությունը, ընդգծել է որ կապվել է Իսրայելի իշխանությունների հետ, որպեսզի արտահայտի իր վճռական անհամաձայնությունն այդ հարձակմանը։

Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи назвал израильские атаки на иранскую территорию вопиющими нарушениями международного права, отметив, что Иран ожидает, что Европейский союз осудит преступные удары Израиля, сообщает Nour News.
В пятницу в телефонном разговоре со своим итальянским коллегой Антонио Таяни Аракчи осудил целенаправленные удары по ядерной инфраструктуре Ирана и гражданским районам.
Он назвал эти действия преступной агрессией, отметив, что Иран ожидает, что Европейский союз займет решительную позицию в осуждении вопиющего акта нарушения.
Иранский народ и его правительство ожидают однозначного осуждения со стороны международного сообщества, в частности Европейского союза, этого ужасного акта, сказал Аракчи.
Со своей стороны, министр иностранных дел Италии Антонио Таяни, подчеркнув важность деэскалации, подтвердил, что он связался с израильскими властями, чтобы выразить решительное неодобрение наступлению.