Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին իսրայելական գրոհներն Իրանի տարածքի դեմ անվանել է միջազգային իրավունքի աղաղակող խախտումներ՝ նշելով, որ Իրանն ակնկալում է, որ Եվրամիությունը կդատապարտի Իսրայելի հանցավոր հարվածները, տեղեկացրել է Nour News-ը։
Ուրբաթ իտալացի գործընկերոջ՝ Անտոնիո Տայանիի հետ հեռախոսազրույցում Արաղչին դատապարտել է Իրանի միջուկային ենթակառուցվածքին եւ քաղաքացիական շրջաններին հասցվող հանցավոր հարվածները։
Նա այդ գործողություններն անվանել է հանցավոր ագրեսիա՝ նշելով, որ Իրանն ակնկալում է, որ Եվրամիությունը վճռական դիրքորոշում կգրավի խախտման աղաղակող ակտի հանդեպ։
Իրանի ժողովուրդը եւ նրա կառավարությունն ակնկալում է այս ահավոր ակտի միանշանակ դատապարտում միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ Եվրամիության կողմից, ասել է Արաղչին։
Իր կողմից՝ Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին, ընդգծելով ապաթեժացման կարեւորությունը, ընդգծել է որ կապվել է Իսրայելի իշխանությունների հետ, որպեսզի արտահայտի իր վճռական անհամաձայնությունն այդ հարձակմանը։

Iran’s Foreign Minister Abbas Araghchi described Israel’s attacks on Iranian territory as blatant violations of international law and stated that Iran expects the European Union to condemn Israel’s criminal strikes, Nour News reported.
On Friday, during a phone call with his Italian counterpart Antonio Tajani, Araghchi condemned the targeted strikes on Iran’s nuclear infrastructure and civilian areas.
He called the actions criminal aggression, stressing that Iran expects the European Union to take a firm stance in condemning the flagrant breach.
“The Iranian people and government expect an unequivocal condemnation from the international community, especially the European Union, of this horrific act,” Araghchi said.
For his part, Italian Foreign Minister Antonio Tajani emphasized the importance of de-escalation and confirmed that he had contacted Israeli authorities to express strong disapproval of the offensive.