«Մենք ապահովել ենք անվտանգություն եւ կայունություն տարածաշրջանում։ Հայաստանը կարող է դառնալ համապարփակ քննարկումների եւ միջանցքների անբաժանելի մասը»,- հայտնել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական - Իլհամ Ալիեւի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերի բաժնի վարիչ Հիքմեթ Հաջիեւը «Միջին միջանցք. կյանքի նոր աշխարհաքաղաքական եւ աշխարհատնտեսական գծեր» (The Middle Corridor: A New Geopolitical and Economic Lifeline?) պանելային բանավեճում, «GLOBSEC Forum 2025»-ի շրջանակում (Պրահա), տեղեկացրել է APA-ն։
Նա նաեւ նշել է, որ Ադրբեջանը «ապահովել է տարածաշրջանի անվտանգությունը»։  Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ունի ակնկալիքներ։
«Երբ Ադրբեջանի տարածքները օկուպացիայի տակ էին, մենք հարաբերությունները դիտարկում էինք միայն հակամարտության կարգավորման գործընթացի շրջանակում։ Հակամարտության կարգավորումից հետո մենք կարծում ենք, որ Արեւելք-Արեւմուտք տրանսպորտային միջանցքի կարեւոր բաղադրիչներից մեկը երկրում անվտանգությունն ու կայունությունն է։ Սա անհրաժեշտ է այս միջանցքի լիարժեք եւ արդյունավետ գործունեության համար։ Մենք ապահովել ենք անվտանգությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում։ Հայաստանը կարող է դառնալ տարածաշրջանում անցկացվող համապարփակ քննարկումների եւ միջանցքների անբաժանելի մասը։ Սա հնարավոր է։ Եվ մենք, բնականաբար, սպասումներ ունենք Հայաստանից։ Հայաստանը Նախիջեւանը շրջափակման մեջ է պահել 30 տարի։ Եվ հիմա մենք սպասում ենք, որ նրանք կանեն առաջին կարեւոր քայլը, այսինքն՝ քայլ Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ։ «Միջանցք» բառը նյարդայնացնում է իմ գործընկերներին Հայաստանում։ «Թող անվանեն այն, ինչ ուզում են։ Բայց նախ մենք ուզում ենք կապ հաստատել Նախիջեւանի հետ, քանի որ 30 տարի մենք զրկված ենք եղել այդ հնարավորությունից։ Նախիջեւանի հետ կապ հաստատելուց հետո, կարծում եմ, Հայաստանի համար կարող են բացվել նաեւ այլ հնարավորություններ։ Մենք ուզում ենք տեսնել Հայաստանը տարածաշրջանային տրանսպորտի մաս կազմող կառույցում»,- ասել է Հաջիեւը։

“We have ensured security and stability in the region. Armenia can become part of comprehensive discussions and corridors,” said Hikmet Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan and Head of the Foreign Policy Department of Ilham Aliyev’s Administration, during a panel discussion titled “The Middle Corridor: A New Geopolitical and Economic Lifeline?” at the GLOBSEC Forum 2025 in Prague, reports APA.
He also claimed that Azerbaijan has “ensured security” in the region. Hajiyev emphasized that Azerbaijan has “expectations.”
“When the territories of Azerbaijan were under occupation, we viewed relations only through the lens of the conflict resolution process. After resolving the conflict, we believe that one of the key elements of the East-West transport corridor is the security and stability within the country. This is necessary for the full-scale and effective operation of this corridor. We have ensured security and stability in the region. Armenia can become part of the broader discussions and corridors taking place in the region. This is possible. And naturally, we have expectations from Armenia. Armenia kept Nakhchivan under blockade for 30 years. Now, we expect them to take the first important step — that is, a step regarding the Zangezur Corridor. The word ‘corridor’ irritates some of my colleagues in Armenia. Let them call it whatever they want. But first, we want to establish a connection with Nakhchivan, because for 30 years we were deprived of this opportunity. After establishing this connection, I believe other opportunities may open up for Armenia as well. We want to see Armenia as part of regional transportation,” Hajiyev stated.