Իսրայելի օդային տարածքը մնում է փակ Բեն Գուրիոն օդանավակայանում վայրէջքների և թռիչքների համար, հայտնում է Times of Israel-ը՝ վկայակոչելով օդանավակայանի վարչության հայտարարությունը։
Իսրայելի օդանավակայանների վարչության հայտարարության մեջ ասվում է, որ դրա վերաբացման մասին ցանկացած հայտարարություն պետք է արվի ժամանումից վեց ժամ առաջ։ Իսրայելի օդանավակայանների վարչությունը հայտարարում է, որ համագործակցում է իսրայելական ավիաընկերությունների հետ՝ Տրանսպորտի և ճանապարհային երթևեկության անվտանգության նախարարության և Քաղաքացիական ավիացիայի վարչության կողմից պատրաստված համակարգված պլանի շրջանակում՝ արտերկրում հայտնված իսրայելցիներին վերադարձնելու համար։
«Բոլոր անձնակազմերն ու օդանավերը պատրաստ կլինեն գործողությունների, հենց որ դա հնարավոր դառնա,- ասվում է օդանավակայանի վարչության հաղորդագրության մեջ։- Սակայն դա կարող է երկար ժամանակ տևել՝ կախված անվտանգային իրավիճակից։ Իսրայել թռիչքների վերսկսման մասին որոշումը կկայացվի միայն այն ժամանակ, երբ մենք վստահ լինենք, որ դա անվտանգ է»։
Հորդանանի և Սինայի հետ ցամաքային սահմանի անցակետերը բաց են գործնական ուղևորությունների և ուղևորափոխադրումների համար։

Воздушное пространство Израиля остается закрытым для посадок и взлетов в аэропорту Бен-Гурион, сообщает Times of Israel со ссылкой на заявление администрации аэропорта.
О любом объявлении о его возобновлении следует уведомлять за шесть часов до прибытия, говорится в заявлении администрации аэропорта Израиля. Администрация аэропорта Израиля заявляет, что она сотрудничает с израильскими авиакомпаниями в рамках систематического плана, подготовленного Министерством транспорта и безопасности дорожного движения и Управлением гражданской авиации Израиля, по возвращению израильтян, оказавшихся за границей.
«Все экипажи и воздушные суда будут готовы к действиям, как только это станет возможным, - говорится в сообщении администрации аэропорта. - Однако это может занять много времени, в зависимости от ситуации с безопасностью. Решение о возобновлении полетов в Израиль будет принято только тогда, когда мы будем уверены, что это безопасно».
Пункты пересечения сухопутной границы с Иорданией и Синаем открыты для деловых поездок и пассажирских перевозок.