Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ակնարկել է, որ չի բացառում Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի դեմ հարվածի հնարավորությունը, հաղորդում է The Times of Israel-ը։
Հարցին՝ արդյոք Խամենեին քայլող մեռյալ է, նա պատասխանել է. «Ես հրահանգներ տվեցի, որ ոչ ոք անձեռնմխելի չէ: Ես նախընտրում եմ չզբաղվել վերնագրերում [հայտնվելով], այլ գործողություններ ձեռնարկել»:
«Պատերազմի ժամանակ,- ասել է Նեթանյահուն,- խոսքերը պետք է զգույշ ընտրվեն, իսկ գործողությունները՝ ճշգրիտ»։
Նա հավելել է, որ դա ակնկալում է նաև «իր նախարարներից»։ Դա Խամենեիին հրապարակավ սպառնած Իսրայելի պաշտպանության նախարար Կացին ուղղված քողարկված քննադատություն է։
«Բոլոր տարբերակները բաց են, - հավելել է Նեթանյահուն։ -Ավելի լավ է դրա մասին մամուլում չխոսել», -ընդգծել է նա։
Նեթանյահուն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի մասնակցությունը պատերազմին «նախագահ Թրամփի որոշումն է»։
«Նա կանի այն, ինչը լավ է Ամերիկայի համար, իսկ ես՝ այն, ինչը լավ է Իսրայելի համար», -շեշտել է Նեթանյահուն՝ հավելելով, որ ԱՄՆ նախագահը «խաղի կանոնները գիտի»։
Նա ընդգծել է, որ Իսրայելն անհրաժեշտության դեպքում ունակ է ինքնուրույն իրականացնել ամբողջ առաքելությունը. «Այդ գործողության ավարտից հետո Իսրայելի համար միջուկային սպառնալիք չի լինի, և չի լինի նաև բալիստիկ սպառնալիք»։
«Մեզանից յուրաքանչյուրն այս պատերազմում անձնական գին է վճարում, և դա չի շրջանցել նաև իմ ընտանիքին. որդիս չեղյալ է հայտարարել իր հարսանիքը»,- նշել է Նեթանյահուն:

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху дал понять, что не исключает возможности удара по верховному лидеру Ирана аятолле Али Хаменеи, сообщает The Times of Israel.
На вопрос о том, является ли Хаменеи ходячим мертвецом, он отвечает: «Я дал указание, что никто не застрахован. Я предпочитаю не заниматься [попаданием] в заголовки, а действовать».
«Во время войны, — говорит Нетаньяху, — слова следует выбирать осторожно, а действия — точно».
Он добавляет, что ожидает этого «и от своих министров». Это скрытая критика министра обороны Израиля Каца, который публично угрожал Хаменеи.
«Все варианты открыты», — добавляет Нетаньяху. «Лучше не говорить об этом в прессе», — подчеркивает он.
Нетаньяху заявил, что участие США в войне — «это решение президента Трампа».
«Он сделает то, что хорошо для Америки, а я сделаю то, что хорошо для Израиля», — отметил Нетаньяху, добавив, что президент США «знает правила игры».
Он подчеркнул, что Израиль способен выполнить всю миссию самостоятельно, если это необходимо: «По завершении этой операции Израилю не будет никакой ядерной угрозы, и не будет никакой баллистической угрозы».
Нетаньяху говорит, что «каждый из нас платит личную цену» в этой войне, «и это не обошло стороной и мою семью — мой сын отменил свадьбу».