Պակիստանի մի շարք հայտնի քաղաքական եւ հասարակական գործիչներ կոչ են արել երկրի կառավարությանը չեղարկել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին 2026թ. խաղաղության Նոբելյան մրցանակի առաջադրելու առաջարկը։
Ինչպես տեղեկացրել է «Press Trust of India» գործակալությունը, պակիստանցի քաղաքական գործիչները կարծում են, որ Իսլամաբադի առաջարկը՝ Թրամփին խաղաղության Նոբելյան մրցանակի առաջադրելու վերաբերյալ, առնվազն անտեղի է Իրանին ռմբակոծելու նրա հրամանից հետո։ «ԱՄՆ նախագահի պնդումները իր սեփական խաղաղապահ ջանքերի մասին սուտ դուրս եկան։ Պակիստանի կողմից Թրամփի Նոբելյան խաղաղության մրցանակի առաջադրումը պետք է չեղարկվի, մեջբերել է գործակալությունը «Ջամիաթ Ուլեմա-ի-Իսլամ» կուսակցության առաջնորդ Մաուլանա Ֆազլուր Ռեհմանի խոսքերը։ «Թրամփն աջակցել է Իսրայելի հարձակումներին Պաղեստինի, Սիրիայի, Լիբանանի եւ Իրանի վրա։ Ինչպե՞ս կարելի է սա համարել խաղաղության ցանկություն»։
Նախկին սենատոր Մաշահիդ Հուսեյնը Իրանին հարվածելու որոշումն անվանել է ԱՄՆ նախագահի «ամենամեծ սխալը» պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր: «Թրամփը չի կարող խաղաղարար համարվել այն բանից հետո, երբ նա պատերազմ է սկսել Իրանի դեմ: Պակիստանի կառավարությունը պետք է չեղարկի նամակը Թրամփին Նոբելյան խաղաղության մրցանակի առաջադրելու մասին»,- գրել է քաղաքական գործիչը X սոցցանցում:
Նմանատիպ կոչեր Պակիստանի կառավարությանն արել են նաեւ ընդդիմադիր «Արդարության շարժում» կուսակցության խորհրդարանի անդամ Ալի Մուհամադ Խանը, «Ջամահաթ-ի-Իսլամի» կուսակցության ղեկավար Նաիմուր Ռեհմանը, ԱՄՆ-ում Պակիստանի նախկին դեսպան Մալիհա Լոդհին, մի շարք հայտնի լրագրողներ եւ ականավոր հասարակական գործիչներ։

Several Pakistani politicians and notable figures have asked the government to reconsider its decision to recommend President Donald Trump for the 2026 Nobel Peace Prize after the US bombed Iran’s three nuclear sites, reports Press Trust of India (PTI).
Pakistani politicians believe that Islamabad's proposal to nominate Trump for the Nobel Peace Prize is inappropriate, at the very least, after his order to bomb Iran.
The US president's claims about his own peacekeeping efforts have turned out to be lies. Pakistan's nomination of Trump for the Nobel Peace Prize should be withdrawn, said Maulana Fazl-ur-Rehman, the leader of Pakistan's Jamiat Ulema-e-Islam party. Trump has supported Israel's attacks on Palestine, Syria, Lebanon, and Iran. How can this be considered a desire for peace? he asked.
Former Pakistani senator Mushahid Hussain called the decision to strike Iran the US president's the biggest mistake since taking office. Trump cannot be considered a peacemaker after he started a war with Iran. The Pakistani government should withdraw its letter nominating Trump for the Nobel Peace Prize, this politician wrote on X.
Similar calls to the Pakistani government have been made also by opposition Justice Movement party MP Ali Muhammad Khan, Jamaat-e-Islami  leader Hafiz Naeem Ur Rehman, former Pakistani ambassador to the US Maleeha Lodhi, and a number of well-known journalists and prominent public figures.