ԵՄկարող է քայլեր ձեռնարկել Իսրայելի վրա ճնշումը մեծացնելու համար, եթե Գազայի բնակիչների համար «կոնկրետ» բարելավումներ չձեռնարկվեն, հայտնել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը, հաղորդել է The Guardian-ը։
Բրյուսելում դաշինքի արտաքին գործերի նախարարների հետ հանդիպումից հետո Կայա Կալասը հայտնել է, որ «բացարձակապես պարզ է», որ Իսրայելը խախտել է մարդու իրավունքների վերաբերյալ իր պարտավորությունները Գազայում եւ Արեւմտյան ափին:
Նրա խոսքով, եթե պաղեստինցիների իրավիճակը չբարելավվի, ԵՄկարող է քննարկել «հետագա միջոցառումները եւ վերանայել այս հարցը հուլիսին»:
Միեւնույն ժամանակ, Կալասը հրաժարվել է մանրամասներ հաղորդել։
«Հարցն այն է, թե ինչի շուրջ կարող ենք մենք [ԵՄ-ը] համաձայնության գալ։
«Բայց հիմա ամենագլխավորը տեղում իրավիճակը բարելավելն է, Պաղեստինում մարդկանց կյանքը բարելավելը եւ այն տառապանքներն ու կյանքի կորուստները դադարեցնելը, որոնք մենք տեսնում ենք այնտեղ ամեն օր»,- ասել է նա։

The European Union (EU) may take action to increase pressure on Israel unless there are “concrete” improvements for the inhabitants of Gaza, its foreign policy chief has said, The Guardian reports.
After meeting the bloc’s foreign ministers in Brussels, Kaja Kallas said it was “very clear” that Israel had breached its human rights commitments in Gaza and the West Bank.
She said if the situation for Palestinians did not improve, the EU could discuss “further measures and come back to this in July.”
But Kallas declined to spell out details.
“The concrete question is what then we [the EU] are able to agree?. But right now, the most important thing is to improve the situation on the ground, improve the lives of people in Palestine and stop the suffering and also human toll that we see there every day," said the EU foreign policy chief.